Český kardiolog má lékařského Oscara

Petr Widimský začínal kariéru ve zdravotnictví jako sanitář. Dnes má za sebou už tisíce operací srdce a za svou práci dostal koncem srpna zlatou medaili. "Je to nesmírná pocta. Jedná se o nejvyšší ocenění v mém oboru," říká šedesátiletý kardiolog.

Prestižní cenu, která je lékařskou obdobou filmových Oscarů, obdržel od Evropské kardiologické společnosti, sdružující lékařské specialisty z celého kontinentu. Medaile se uděluje každý rok až třem špičkovýmlékařům a český odborník si ji vysloužil za přínos v léčbě infarktů. 

Díky metodě, kterou Widimský zdokonalil, na toto onemocnění umírá méně pacientů než dříve - a to až o dvě třetiny. "Po mém návratu z Nizozemska jsme u nás jako jedni z prvních na světě začali provádět angioplastiku. Brzy jsme z ní navíc udělali jediný způsob léčby," vysvětlujelékař. Jeho postup byl před patnácti lety revoluční. Widimský navíc jako první nechal pacienty převážet do nemocnice. Do té doby byl totiž jakýkoliv pohyb s nemocným zakázaný.

 Češi v léčbě infarktů vedou

To, že jsou čeští kardiologové světovou špičkou, dokazují i čísla. Ve světovém měřítku totiž patříme mezi země, kde v posledních desetiletích klesáúmrtnost pacientů s infarktem nejrapidněji. Před dvaceti lety nepřežila infarkt čtvrtina nemocných, dnes je to pouhých pět procent.

"Česká kardiologie je ve světě nejznámější a její přínos je navíc mnohem širší. Kromě léčby infarktů se zabýváme i vysokým krevním tlakem,mozkovou mrtvicí či poruchami srdečního rytmu," podotýká oceněný specialista. Velkou měrou k tomu přispívá právě i on sám. Díky jeho iniciativě a spolupráci s belgickým kardiologem Williamem Wijnsem se mu podařilo zavést stejné postupy jako v Česku ve všech evropských zemích. 

 Příliš úspěšný otec

Přitom stačilo málo a léčbě srdce by se vůbec nevěnoval. V začátcích kariéry ho totiž málem odradily úspěchy jeho otce, slavného kardiologa z pražského IKEM. "Měl jsem pocit, že nemohu nikdy být tak dobrý jako on a že nechci být celý život v jeho stínu. Naštěstí mi to vymluvil můj tehdejší šéf," vzpomíná Widimský.

Přestože dnes je na vrcholu své kariéry, nechce skončit pouze u léčbyinfarktu, kterou zdokonaloval už před lety. Jeho snem teď je docílit podobného úspěchu také u druhé obávané choroby - mozkovémrtvice. Snaží se proto spojit síly s neurology a radiology. "Je to komplikovanější choroba než srdeční infarkt a k úspěchu je třeba dokonalá souhra všech těchto oborů," podotkl.

Zlatá medaile je udělována od roku 1964. Z českých lékařů ji vedle Widimského získal pouze olomoucký profesor Pavel Lukl na konci šedesátých let.

AUTOR: Eliška Dokulilová
AUTOR: Adéla Skoupá
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori