Hegerův plán na lepší péči za peníze krachuje

Trvalejší kyčelní kloub, operace bez jizev nebo šetrnější narkóza. Pacienti, kteří chtějí lepší zákroky, si za ně měli moci už od ledna připlácet. Místo toho budou dál čekat, zda na ně lepší péče zbyde. Plán na rozšíření zdravotnických nadstandardů se totiž hroutí. Ministr zdravotnictví Leoš Heger plánoval seznam lepší péče za příplatek rozšířit o přibližně 70 položek. Pacienti měli získat větší možnost volby, zdravotnictví více peněz. Ale: "Řekli jsme si, že to odložíme, máme jen tři návrhy a kvůli těm se nevyplatí kohokoli provokovat. Od ledna nic zavádět nebudeme," říká Heger. Start projektu se tak odsune zřejmě o rok.

Tři důvody

Ve skutečnosti ale Heger narazil na více překážek, které nemůže překonat. Zaprvé: zákon, který nadstandardy zavádí, leží u Ústavního soudu, kam ho už loni poslala opozice, projednávání začne v úterý.

Zadruhé: zákon definuje nadstandard jako dražší, ale zároveň stejně terapeuticky účinnou metodu léčby. Do takového vymezení se ale téměř nic nevejde - dražší obvykle znamená účinnější. "Definice je velmi úzká," potvrzuje právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

A třetí důvod? Přístup lékařů. Jejich odborným společnostem se totiž do rozdělování péče nechce, třebaže právě od nich měly desítky návrhů v uplynulých měsících vzejít. "Na tom to vlastně celé ztroskotalo. V létě se při ministerstvu ustavila komise, která měla posuzovat, co lékaři navrhnou, jenže oni nic nenavrhovali, takže jsme se sešli jen jednou," popisuje Jaroslava Kunová, která je v komisi jako šéfka Asociace nemocnic a také jako ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni.

Zároveň ale říká, že ji to ani nepřekvapilo. "Jsou to odborníci a ti jsou prostě takoví. Chtějí používat ty nejmodernější postupy, učit se na nich, dělat medicínské studie, a ne přemýšlet o tom, do jaké míry se to ekonomicky vyplatí. Vidím to u sebe v nemocnici."

Chybějící miliardy

Zdravotnictví však další peníze potřebuje. Na účtech pojišťoven totiž bude jen vlivem stárnutí populace už za tři roky chybět 15 miliard korun a v roce 2025 dokonce 56 miliard korun. Protože čím více lidí bude v penzi, tím menší budou celkové odvody na pojistné.

První fáze nadstandardů, kterou ministerstvo spustilo letos v lednu, přitom žádný výrazný efekt neměla. Příplatky za plastovou sádru, měkčí oční čočku nebo dražší očkování nepřinesou více než pár desítek milionů korun ročně. Větší efekt mělo mít právě až zpoplatnění rozsáhlejších zákroků či operací. Pojišťovny by tím na jedné straně ušetřily, na druhé by se tak nastartoval systém komerčního připojištění. V zemích EU se z něj v průměru kryjí čtyři procenta veškerých nákladů na léčbu.
AUTOR: Michaela Mužíková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz