Homolka na ministrův příkaz zruší dceřiné firmy, přes které nakupovala

Praxe, kdy státní Nemocnice Na Homolce nakupovala léky a materiál s přirážkou prostřednictvím své vlastní firmy, má skončit. Vedení prestižníhozdravotnického zařízení to dostane nařízeno přímo od ministrazdravotnictví. A ředitel nemocnice HN potvrdil, že příkaz bude respektovat.

"Tento týden pošlu řediteli naprosto jasný příkaz. Musí zavést systém, který je standardní ve všech jiných přímo řízených nemocnicích, tedy dceřiné společnosti zrušit a nakupovat přímo do nemocnice," řekl ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

Ředitel Homolky Michal Šetlík popírá, že by peníze mohly být prostřednictvím dceřiných firem vyváděny mimo nemocnici. "Naopak se do ní jejich prostřednictvím dostávají," argumentuje. 

Ministr však oponuje: "Sice to může být pravda, ale myslím, že to může vyvolávat jisté pochybnosti." Podle MF Dnes dceřiná firma Holte Medicaludělala v letech 2011 až 2013 pro nemocnici nákup léků,zdravotnického materiálu a dalších služeb za 3,3 miliardy korun. Podle auditu zadaného ministerstvem zdravotnictví si účtovala marži 8,8 procenta, ale audit nedokázal zjistit, co se s těmito penězi dělo.Nemocnice proti kontrolní zprávě podala námitky, na jejich vypořádání se zatím čeká.

Ministerský příkaz na rušení dceřiných firem ještě do včerejška Na Homolku nedorazil. Šetlík však říká, že je připravený Němečkův pokyn splnit a firmy zrušit. "Nemocnice bude postupovat přesně podle jeho příkazu včetně varianty zrušení dceřiných společností," dodává šéf nemocnice.

Policejní zásah

Ta však nyní řeší podstatně více problémů. Protikorupční policie včera obvinila čtyři lidi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů. 

Tato čtveřice údajně postupovala jako organizovaná skupina a dopustila se praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky - dva z obviněných byli podle policie přímí pachatelé, dva jako jejich pomocníci.Nemocnici tak podle státního zástupce Zdeňka Matuly způsobili škodu nejméně 57 milionů korun.

Obviněnými jsou údajně bývalý generální ředitel nemocnice Vladimír Dbalý, který vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012, primářchirurgie Michal Toběrný, Petr Kutil, někdejší ředitel zmíněné dceřiné firmy Holte Medical, a Emilie Bialešová, jejíž firma vede nemocniciúčetnictví. Současné vedení nemocnice odmítá být se zakázkami Dbalého spojováno. 

Veřejnou zakázku na digitalizaci chorobopisů nemocnice zadala v červenci 2009, hlavním kritériem byla cena. Přihlásilo se sedm zájemců, do druhého kola postoupili tři. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byla firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans.

Podle věstníku zakázek vedení nemocnice původně předpokládalo cenu zakázky 95 milionů korun, konečná cena ale činila 146 milionů korun bez DPH.


57 mil.

korun činí podle žalobců škoda způsobená Nemocnici Na Homolce zmanipulováním zakázky na digitalizaci chorobopisů.

AUTOR: Aleš Měřička
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori