Jak vznikl seznam nemocnic ke zrušení, neumí nikdo říct

Rostislav Hampel nejdříve čtyřikrát obeslal všechny zdravotní pojišťovny a pak do nich ještě s nabídkou své kliniky vyrazil osobně. O tom, že nedostane smlouvu, se však obchodní ředitel pražské Kardiologie Na Bulovce nakonec dozvěděl až z televize.

Ještě v srpnu ho přitom ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) ujišťovali, že s ním budou jednat - na všechny kardiologické operace jim totiž nabízel desetiprocentní slevy. "Od té doby se už ale neozvali," říká rozčarovaně Hampel, který to, že může pomalu zavřít, zjistil podobně jako dalších jedenáct ředitelů v pondělí.

V ten den zdravotní pojišťovny oznámily, že v příštím roce sníží počet akutních lůžek o šest tisíc. Z dvanácti nemocnic lůžka podle zveřejněného plánu zmizí úplně. Pojišťovny vypověděly loni všem nemocnicím smlouvy, nové mají být platné od ledna 2013.

"Je to porušení všech dohod. Několikrát jsme jednali, a o takovémto návrhu nikdy nepadlo ani slovo, až teď se objevil ten seznam nemocnic," popisuje ředitel Nemocnice Tišnov Bořek Semrád.

 Data se teprve ověřují

Ještě podivnější než to, jak se majitelé převážně soukromých zařízení zprávu dozvěděli, je ale to, že nelze zjistit, podle jakého klíče zdravotní pojišťovny rozhodovaly.

"Teď se k tomu nebude nikdo vyjadřovat. Bylo to na základě nějaké analýzy, já o ní ale nic nevím a naše expertní týmy ji teprve zpřesňují," řekla pouze Anna Veverková z tiskového oddělení VZP. Pojišťovna mezi nemocnice ročně rozděluje kolem 70 miliard korun, čímž na jedné straně ovlivňuje většinu zdravotnického byznysu, na druhé rozhoduje o péči pro šest milionů lidí.

S vysvětlováním, proč mají zavřít zrovna v Roudnici, v Sedlčanech nebo v Tanvaldu, ale na tom nejsou lépe ani zaměstnanecké zdravotní pojišťovny.

"Jsou to tisíce dat, týmy našich lidí se jimi teprve probírají a také kontrolují jejich správnost. Více teď nikdo neřekne. Možná během týdne," odbyla Vladimíra Těšitelová ze Svazu zdravotních pojišťoven pokus o zjištění, v čem zmiňované nemocnice odborně propadly.

Z vyjádření tak lze vyčíst, že seznam nemocnic vznikl dřív než důsledné porovnání jejich výsledků.

Přitom už v červnu určili odborníci ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví kritéria, která se v nemocnicích měla sledovat, aby se chaotické redukci nadbytečných lůžek předešlo. "Posuzovat se bude kvalita a efektivita péče, minimální počet klíčových výkonů nebo úroveň hotelových služeb," stálo například v dokumentu.

Jak si jednotlivá zařízení v posuzování vedla, už ale nemocnicím nikdo neřekl. "Nebyl z toho jediný výstup. Nikdo z nás neví, na základě čeho se rozhodovalo, " zlobí se Hampel z Kardiologie Na Bulovce, který přesně kvůli splnění parametrů posílal pojišťovnám potvrzení o akreditacích, počtech operací i popis toho, jak vypadají na jeho klinice pokoje.

Drazí zůstávají, levní končí

"Celé je to velmi nešťastné. Působí to, jako kdyby se pojišťovny dostaly pod tlak odborů, které kritizovaly nejistotu, a prostě najednou narychlo něco zveřejnily," potvrzuje šéf Sdružení soukromých nemocnic Vladimír Drvota údiv z toho, jak rok připravované změny nakonec dopadly.

Jen o nespokojenost podnikatelů, kteří budou muset ze svých nemocnic udělat polikliniku nebo LDN, však nejde. Redukce totiž příliš nevyšla ani z pohledu zdravotnického rozpočtu. Protože zatímco v původních plánech figurovaly miliardové úspory, teď se mluví už jen o 500 milionech korun. A to jsou pro představu peníze, které utratí VZP za léčbu svých klientů během jediného dne.

Pojišťovny totiž podle toho, kde je péče kolik stojí, příliš nerozhodovaly. Pro příklad: zatímco jedna z nejdražších nemocnic v zemi - Karvinská hornická nemocnice - dostane další pětiletou smlouvu bez jakýchkoli omezení, úplně nejlevnější P-P Klinika Kladno v příštím roce skončí. Srovnatelná operace kloubu tam přitom vyjde třikrát levněji, jak vyplývá z údajů VZP.


Autor: Michaela Mužíková
S přispěním Martiny Součkové


Proč se škrtá v nemocnicích
 Menší využití lůžek

Nemocnicím dobíhají po pěti letech smlouvy a pojišťovny toho chtějí využít. Lůžka jsou rok od roku méně využitá. Zatímco v roce 2005 trvala průměrná hospitalizace 7,5 dne, o pět let později to bylo 6,6 dne. V roce 2010 bylo průměrné lůžko nevyužité 111 dní.

Jak škrty vypadají

V Česku je celkem 152 nemocnic, z toho 21 dostane od pojišťoven nové smlouvy, aniž by se zbavily lůžek, 101 nemocnic musí částečnou redukci provést, 18 nemocnic musí zrušit některá oddělení a 12 nemocnic skončí v příštím roce úplně. Budou z nich polikliniky nebo léčebny.

Zdroj: www.ihned.cz