Kauza Nemocnice Na Homolce

Červen 1996

Vznikla společnost Consult H, která se později přejmenovala na Holte. Jejím vlastníkem je Nemocnice Na Homolce. Později se tato dceřiná firma stala jedním z ústředních bodů policejních vyšetřování, nemocnice do ní totiž postupně vyčlenila kompletní účetnictví.

Leden 1998

Byla založena druhá klíčová dceřiná firma Holte Medical, původně Stylmed H. Tato společnost má zase za úkol nákup zdravotnickéhovybavení pro nemocnici. Později své aktivity rozšiřuje a mimo jiné vede prodejnu v nemocničním areálu či spravuje její sklady.

Říjen 2006

Ředitelem Nemocnice Na Homolce se stal dosavadní primář neurochirurgie Vladimír Dbalý.

Rok 2009

Z pohledu policejních vyšetřování klíčový rok. Jednak se Homolka rozhodla svěřit digitalizaci chorobopisů za bezmála 150 milionů korun sdružení DISOL, které bylo napojené na některé manažery blízké nemocnici, jednak začala dceřiná společnost Holte Medical pronajímat nemocničnísklady za miliony korun. Aniž by bylo zřejmé, kam zisky z pronájmů mizí.

Březen 2012

Vladimír Dbalý skončil po šesti letech ve funkci ředitele, stal se řadovým zaměstnancem oddělení neurochirurgie. Novým šéfem jmenoval tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger dosavadního primářeneurochirurgie Michala Šetlíka.

Říjen 2012

Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení na nemocnici a jejího exředitele Dbalého kvůli tunelování, šlo o sporný pronájem skladu. Fond obvinil Dbalého a spol., že byli napojeni na podnikatele Ivo Rittiga a část peněz končila u něj. Policie u Rittiga kvůli Homolce zasahovala v létě 2013. Rittigův vliv později vyšel najevo i ze záznamů v Dbalého zápisníku.

MEZITITULEK: Červen 2014

Policie obvinila skupinu vysokých funkcionářů Nemocnice Na Homolce včetně exředitele Vladimíra Dbalého. Podezřívala je z korupce a manipulování tendru na digitalizaci chorobopisu, který byl údajně předražen o více než 50 milionů.

Říjen 2014

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ředitele Homolky Michala Šetlíka a na jeho místo dosadil Ivana Olivu. Šetlíkovi vyčítal, že mimo jiné bránil ministerské kontrole nahlédnout do účetnictví dceřiných firem Holte a Holte Medical.

Leden 2015

Soud potvrdil podmínku pro Dbalého manželku Stanislavu, která loni v létě vybrala z obstaveného rodinného účtu 750 tisíc korun. V únoru 2015 pak státní zástupce navrhl Dbalého a dalších šest lidí obžalovat kvůli digitalizaci chorobopisů a kvůli předraženému nákupu gama nože.

Duben 2015

Policie rozdala dalších šest obvinění, a to kvůli účetnictví Nemocnice Na Homolce, které spravovala dceřiná firma Holte. Obviněn byl opět Dbalý spolu s šéfkou Holte Emílií Bialešovou a také poradce nemocnice, někdejší šéf konsolidační agentury Zdeněk Čáp či spolumajitel právní kanceláře MSB Legal David Michal. Škoda měla být minimálně 10 milionů. V témže měsíci byl Dbalý propuštěn na půlmilionovou kauci z vazby.

AUTOR: Luboš Kreč

Zdroj: www.ihned.cz