Má zaplatit 105 milionů. Je to msta, říká bývalá Rathova podřízená

Žádný šéf nemocnice ještě takhle tvrdě nepykal za svoje rozhodnutí: Alice Opočenská, bývalá ředitelka nemocnice v Kutné Hoře, má podle soudu zaplatit 105 milionů - jako náhradu za vyvedení majetku ze špitálu, který kutnohorští radní výhodně věnovali Středočeskému kraji.

Teď, měsíc po zatčení Davida Ratha s penězi v krabici od vína, ředitelka říká, že ji do kauzy zatáhli právě lidé kolem někdejšího hejtmana. Za to, že vystupovala proti neprůhlednému utrácení.

Opočenská totiž u soudu doplatila na nevídanou chybu svých právníků, kteří nestihli k soudu včas poslat vyjádření. A tak hladce prohrála. Jejími advokáty přitom byli členové týmu Adama Černého, dnešního Rathova obhájce v korupční kauze.

Zbavit dluhů a převést na kraj

Proč ale Opočenská vůbec musela k soudu? Jako ředitelka byla v roce 2009 u toho, když radní v Kutné Hoře věnovali krachující nemocnici Rathovu kraji. Pro špitál to byla nejspíš jediná možná záchrana, delší dobu bylo jasné, že míří ke dnu.

Udělali to ale tak výhodně pro kraj, že tím spustili řetězec událostí, na které může město v budoucnu ještě doplatit stejně jako ředitelka. S Rathem se totiž dohodli, že kraji pronajmou budovy a převedou na něj vše, potřebné k provozu, tedy přístroje, smlouvy s pojišťovnami, zaměstnance... Tedy zároveň to, co nemocnici vydělává.

Ze staré nemocnice tak papírově zbylo jen prázdné "eseróčko": ovšem byla to schránka plná dluhů. Firmu sice vlastnilo město, to se ale k zaplacení nemělo. A zmatky kolem převodu navíc způsobily, že 240 zaměstnanců mělo nějaký čas dostávat dvojí plat - jeden pod městem, druhý už pod krajem. Jen tohle spolu se závazky vůči pojišťovnám vyšroubovalo dluhy na desítky milionů.

Když případ dostal insolvenční správce nemocniční firmy Michal Žižlavský, podal na Opočenskou žalobu: sice jen plnila zadání radních, ale ona byla manažerem, který konkrétní kroky provedl. "Posoudil jsem to jako vyvedení majetku," říká Žižlavský. Hodnotu nemocnice nechal správce ocenit na 105 milionů, a když se Opočenská v předepsaném termínu k žalobě nevyjádřila, soudkyni nezbylo než dát v únoru zapravdu správci. 

"Řekla jsem, že nepodepíšu"

Exředitelka tvrdí, že se zkrátka plně spolehla na své advokáty, kteří měli vyjádření k soudu doručit. Nevěří, že se právníci doporučení krajským úřadem jen spletli. "Takovou chybu ve stomilionovém sporu přece neuděláte," diví se.

Opočenská naznačuje, že advokáti propásli termín schválně, aby ji Rath a spol. potrestali za to, že loni odešla z vedení krajských nemocnic. To například nakupovalo centrálně léky, ale také utrácelo miliony za dodnes utajované poradenské smlouvy a právní služby. Organizaci vedla Kateřina Pancová, šéfka nemocnice v Kladně a další z hlavních aktérů středočeské úplatkářské aféry. "Jsem právník, ne lékař. Takže jsem řekla, že některé věci prostě nepodepíšu," vzpomíná Opočenská.

Její případ od začátku řešil právník Adam Černý, blízký Rathův spolupracovník. "My jsme ji nezastupovali. To je nějaká dezinformace," odmítá však advokát. Oficiálně sice měl skutečně kauzu na starosti jiný právník, vše důležité ale rozhodoval a řídil právě Černý, jak dokládají svědci i e-maily. Například Opočenské další advokát, František Schulmann, si vybavuje, jak s ředitelkou přišel na jedno jednání a Černý mu tam naznačil, ať se do ničeho neplete. "Řekl: To je naše záležitost, kterou si vyřídíme," vzpomíná Schulmann.

Opočenská se proti rozsudku odvolala, insolvenční správce ovšem vzápětí přišel na to, že ředitelka náhle zchudla. "Zjistili jsme to, když jsme si udělali šetření, jaký majetek má a jak s ním v poslední době nakládala," říká správce Žižlavský.

Opočenská převedla na manžela a dceru tři rodinné domy, dva byty, garáž a část pole. Prý to ale neznamená, že kvůli hrozbě, že bude muset zaplatit 105 milionů, začala preventivně uklízet všechen dohledatelný majetek. "Je to čistě z osobních důvodů," ujišťuje.

 Udržet vybrakovaný špitál

Ale ještě zpět ke kutnohorské nemocnici. Opočenská se hájí, že radní slíbili, že se s dluhy nemocnice ještě před převodem na kraj vypořádají. "Říkali, ano, počítáme s tím, že se to bude muset zaplatit. Ale nikdy o tom nerozhodli," říká bývalá šéfka.

Jak si to tedy vlastně radní představovali? Bývalý starosta Ivo Šalátek přiznává, že na dluhy tehdy moc nemysleli - hlavní prý bylo nenechat nemocnici padnout. "Hrozilo, že nám doktoři utečou. A také dodavatelé se už chystali, že s nemocnicí přestanou obchodovat. Nemocnice byla úplně vybrakovaná," říká Šalátek.

Po volbách problém zdědilo nové vedení radnice. A čeká ho nepříjemný spor s nejistým výsledkem: insolvenční správce totiž 105 milionů chce u soudu i po městu a Středočeském kraji, který očištěnou nemocnici získal. Zatím není rozhodnutý, od koho si peníze vezme, pokud vyhraje všechny tři pře.

Kraj získal špitál. Kdo zaplatí dluhy?

 Rath zachrání nemocnici
Zadluženou městskou nemocnici v Kutné Hoře se radní v roce 2009 rozhodli darovat kraji. Byla to podle nich jediná cesta, jak ji zachránit od krachu. Kraj v čele s hejtmanem Davidem Rathem souhlasil.

Zbyla prázdná schránka
Kutnohorští zastupitelé ale kraji darovali vše, co souviselo s provozem nemocnice, převedli na něj i zaměstnance. A z původní firmy, která nemocnici řídila, udělali jen prázdnou schránku. Jenže zatíženou dluhy. Jen za zaměstnanci a zdravotními pojišťovnami jich bylo přes 40 milionů.

 Tři žaloby, jeden rozsudek
Nemocnice tak spadla do konkurzu v době, kdy už neměla žádný majetek. Když to zjistil insolvenční správce, podal žaloby - na město, tehdejší ředitelku Alici Opočenskou i na krajskou nemocnici v Kolíně, pod niž kutnohorský špitál přešel. Opočenská podle nepravomocného rozsudku musí zaplatit hodnotu nemocnice před vyvedením majetku, tedy 105 milionů.

Zdroj: www.ihned.cz