Nemocnice nemají platit daně

Nemocnice bude dlouhodobě prodělávat, ale nezkrachuje, protože její ztráty bude platit stát. Sociální demokraté nyní oživují nápad exministrazdravotnictví Davida Ratha na vytvoření právě takové sítěnemocnic. Veřejné nemocnice chtějí přeměnit na neziskové organizace, které navíc nebudou platit ani daň z příjmu a získají i další výhody. Třeba jistotu smlouvy s pojišťovnami.

Jde o další pokus o odstátnění nemocnic, který se dosud žádné vládě nepodařilo dotáhnout do konce.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) teď chystá zákon, který je součástí koaliční dohody. Schvalovat se má příští rok - to se budou zároveň konat krajské volby. Dotované neziskové nemocnice se tak nejspíš stanou velkým předvolebním tématem sociálnědemokratických hejtmanů. Se zdravotnickým námětem mají dobré zkušenosti: slib zrušení zdravotnických poplatků vyhrál ČSSD volby v roce 2008.

Zatímco Rath chtěl kraje a města k přechodu na neziskovky přimět povinně (kvůli tomu zákon zrušil Ústavní soud), Němeček s povinností počítá jen pro státní fakultní nemocnice. Ostatní veřejné nemocnice si budou moci vybrat. "Mojí ambicí je, aby ke změně přistoupila drtivá většina krajů," říká Němeček.

Dnes jsou veřejné nemocnice příspěvkovými organizacemi nebo akciovými společnostmi, které se musejí především uživit. Ustupují pak třeba od některých výkonů, za které pojišťovny platí málo. Podle sociálních demokratů je ale zdravotnictví veřejná služba, která nemá plodit zisk a být podnikáním. Změnou chtějí také nemocnice chránit před případnou privatizací.

ČSSD by ráda převodem na neziskovky zajistila síť páteřních nemocnic, kde se každý dostane k veškeré péči. Větší klid by podle Němečka měli mít i zaměstnanci, kteří by přešli na tabulkové platy.

Sociálnědemokratičtí hejtmani, kteří ovládají většinu krajů, Němečkovu snahu logicky vítají. "Zdraví pro veřejný sektor není zboží. Bude-li zákon navržen, Jihomoravský kraj záměr podpoří," říká hejtman Michal Hašek. Podobně mluví i jeho kolega z Pardubického kraje Martin Netolický. "Navrhované garance jsou dostatečně lákavé. Teď jsme dokončili náročnou fúzi nemocnic, ale ve střednědobém výhledu bychom přechod na neziskovku využili," dodává.

Plán ČSSD má podporu i u České lékařské komory. "Nemocnice by si nemusely hrát na konkurenci a mohly by lépe spolupracovat," říká její prezident Milan Kubek.

Naopak Martin Půta - jeden z mála hejtmanů nezvolených za sociální demokraty -, se k nápadu dotovaných neziskovek staví opatrně. "Nevím o vlastníkovi, který by teď z nemocnice vyváděl zisky. Investují je, protože peníze z pojištění nestačí a doháníme to dotacemi. Právní forma neurčuje, jestli se hospodaří rozumně," míní liberecký hejtman Půta.

Exministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi a jeho opoziční TOP 09 zase vadí, že by měl stát zaručit nemocnici provoz, i když bude ztrátová. "ČSSD si myslí, že je potřeba dát nemocnicím absolutní záruky, že nezkrachují, i když budou dělat prodělečné úkony. My si myslíme, že jde o morální hazard. Nemocnice by měly stát na vlastních nohou a vyjít s penězi, které mají," vysvětluje Heger.

Za svého působení navrhoval, aby fakultní nemocnice začaly fungovat obdobně jako veřejné univerzity. Hospodařily by samy s přidělenými penězi a o jejich existenci by spolurozhodovala poptávkapacientů.

Svou představu měl i někdejší ministr Tomáš Julínek (ODS). Ten chtělfakultní nemocnice převést na akciové společnosti.

AUTOR: Kateřina Surmanová
AUTOR: Luboš Kreč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz