Nová pravidla pro výcvik rezidentů v USA

Americká akreditační komise pro postgraduální studium (Accreditation Council for Graduate Medical Education - ACGME) vydala dlouho očekávané doporučení ohledně standardů rezidenčních programů. Jejich nedodržení by mohlo vést až k odepření sponzorské částky od amerického státního systému Medicare, která představuje na jednoho rezidenta až 100 tisíc amerických dolarů ročně (porovnejte s cca 20-násobně nižší podporou podobného programu pro rezidenty v ČR ministerstvem zdravotnictví).

Nejočekávanějším bodem bylo určení délky pracovní doby rezidentů, která je dlouhodobě sledovaná (viz. náš článek Rezidenti v USA a jejich přesčasy) a to hlavně z důvodu bezpečnosti pacientů, ale i samotných rezidentů. Autoři v mnoha ohledech vycházeli z doporučení vlivné zdravotnické organizace Institute of Medicine (IOM), která byla publikovaná v roce 2008. Za hlavní příčiny způsobující chyby rezidentů, označila organizace: nedostatek spánku, nezkušenost, pracovní přetížení, nedostatečný dohled a kromě dalších systémových faktorů i špatné předávání informací o pacientech při jejich předávání. Tato pochybení se posléze stala předmětem soudních sporů.

Maximální délka pracovní doby bude nadále 80 hodin týdně (zprůměrovaná za období 4 týdnů). Klíčová otázka ohledně délky denní služby a délky spánku byla vyřešena následujícím způsobem.

- Pro rezidenty v I. roce výcviku maximálně 16 hodin nepřetržité práce. Mezi jednotlivými službami musí být minimální přestávka 8 hodin. Je jim zakázáno sloužit mimo výcviková zařízení, tj. praktikovat tzv. moonlighting

- "starší" rezidenti mohou být v práci 24 hodin + eventuálně 4 hodiny nutné k zajištění kontinuity péče konkrétního pacienta např. při přímém ohrožení života. U této kategorii se připouští možnost "zdřímnutí" (v doporučeních se mluví tzv. strategic napping), ale do doporučení se nedostala povinnost zajištění 5 hodinového spánku navrhované IOM. Odpracované hodiny v rámci tzv. moonlighting je nutno započítávat do limitu 80 hodin týdně.

Tato doporučení ACGME byla vytvořena skupinou odborníků na bezpečnost pacientů, expertů znalých řešení podobné problematiky v jiných zemí (spánkového fyziologa atd). Od těch minulých z roku 2003 se liší tím, že došlo k rozdělení rezidentů podle délky praxe. V připomínkovém řízení se objevovaly různé druhy připomínek. Některé vyjadřovaly obavy z nedostatečné odborné přípravy rezidentů po omezení délky služeb, většina však naopak měla obavy z nedostatečné ochrany zdraví rezidentů. U rezidentů proběhly studie, které prokázaly podstatně větší riziko dopravních nehod, psychiatrických onemocnění a řezných poranění.

Plné znění ACGME doporučení, které by měla začít platit v každodenní praxi od července 2011, najdete http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMsb1005800

Autor: MUDr. Martin Opočenský s využitím NEJM