Praktici zavřou v poledne a lidé musí k nám, zlobí se nemocnice

Pohotovosti ošetří téměř milion pacientů. V roce 2010 to bylo jen 700 tisíc. Devadesátikorunový poplatek selhal. ČSSD toho využije v kampani. Sociální demokraté rádi tvrdí, že regulační poplatky vytvářejí bariéru v přístupu k péči, a chtějí je proto zrušit. Minimálně na pohotovosti je to ale přesně naopak: lidí tam chodí čím dál víc - a klidně i s běžnou bolestí zad. Počet ošetření stoupl jen za poslední dva roky o třetinu.

"Pacienti přijdou po svých a komplikují tu ošetřování akutních, život ohrožujících stavů. Svého lékaře přitom předtím ani nenavštívili," popisuje Jiří Vondra z Krajské zdravotní, která sdružuje severočeskénemocnice.

Právě taková praxe, kdy praktika či běžného ambulantního specialistu pacienti záměrně obejdou, se však rozmáhá po celém Česku.

Lidé nechtějí na ošetření dlouze čekat, a především se kvůli tomu uvolňovat z práce. A devadesát korun je nemůže zastavit. "Není to pro ně problém. Řeknou, že v běžné pracovní době nemohli, a přijdou k nám," potvrzuje Jiří Řezníček, šéf Orlickoústecké nemocnice.

Když kontroloval Rath

"V zahraničí to je úplně jinak. Třeba v Británii nebo v Kanadě fungují praktici jako rodinní lékaři, mají za ně trvalou odpovědnost, a především také sami opravdu léčí. Tady ale většinou jen sedí s tužkou a papírem, nevědí, které výkazy pro ministerstvo vyplňovat dřív, a po obědě zavřou a hotovo," popisuje Jan Havlík, primář porodnice v Roudnici nad Labem, který se do Česka vrátil po pětatřiceti letech praxe v Německu, Kanadě a ve Spojených státech a vidí to na vlastní oči dennodenně.

"Během služby mi přijede patnáct pacientek, opravdu nemocné jsou z toho ale jenom dvě nebo tři. Ostatním se jen nechtělo přijít přes den nebo to nestihly, a tak dorazí na pohotovost," říká Havlík. 

Větší zapojení praktiků by však vyžadovalo nařídit delší pracovní dobulékařům navzdory, což nezvládl ani tak silný ministr, jako byl David Rath. 

V roce 2006 sice zkoušel dělat v ordinacích v pátek odpoledne přepadové kontroly, nakonec to ale celé sklouzlo k systému, že kdo pracuje déle, toho pojišťovny naopak více odmění na platbách.

A podobně smířlivý postoj lze čekat od sociální demokracie, která pravděpodobně vyhraje volby, i nyní.

Už teď totiž vzniká ve straně například plán na to, jak lékařůmkompenzovat zrušení třicetikorunového poplatku, který má ČSSD mezi svými prioritami.

"Lékaři to jako výpadek v příjmu určitě pocítit nesmějí, změna se bude muset odrazit v platbách od pojišťoven," potvrdil HN Svatopluk Němeček,zdravotnický expert ČSSD. A s vyššími platbami pro praktiky počítají i komunisté, kteří jinak na lépe vydělávající lidi, mezi něž ambulantnílékaři s platem přes padesát tisíc měsíčně patří, příliš necílí.

Minus pět miliard

Zrušení poplatků však může levicovou vládu nakonec dostat do pasti. Na desetikorunách u lékaře a v nemocnicích se totiž dohromady vybere zhruba pět miliard korun, což je jednou tolik, než co zastavilo největší protestní akci Děkujeme, odcházíme.

Navíc to, že se na jedné straně pacientům umožní neplatit vůbec nic a na druhé straně se lékařům zaplatí více za práci, může mít i další dopady: nárůst počtu výkonů.

"Mezi platebním systémem a produkcí je ve zdravotnictví jednoznačný vztah," řekl HN už dříve konzultant Světové banky a zároveň první ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Němec. 

ČSSD se přitom častější návštěvy v ordinacích nemůžou hodit. Dotovat plánuje hlavně nemocnice, které se po fiasku s rušením lůžek těžko dělí o stomiliardový rozpočet.


Konec poplatků
 5 mld.

korun je částka, kterou dnes pacienti zaplatí na poplatcích za návštěvulékaře, pohotovost, za recept či v nemocnici. ČSSD chce zachovat jen poslední z nich.

Péče nonstop

178 mil.

korun vybraly loni nemocnice na urgentním příjmu. V roce 2010 to bylo přes 190 milionů, třebaže práce měly méně. Sociálně slabí a ti, které veze záchranka, neplatí.

Nárůst pacientů
 30 %

Počet lidí, kteří míří na pohotovost, narostl jen v posledních dvou letech o třetinu.

Více o dění ve zdravotnictví najdete na http://ihned.cz >

AUTOR: Michaela Mužíková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz