Propojené firmy se tváří jako soupeři. A vyhrávají zakázky

Zdravotnické tendry: do soutěží se hlásily firmy se stejnými vlastníky.
Šlo o zakázanou tajnou dohodu, kdo vyhraje? Řešit to bude ÚOHS. Loni na podzim hledala nemocnice v Ústí nad Labem firmu, od které si koupí přístroje pro kardiocentrum. Přihlásily se dvě: Hospimed a Medisap. S nabídkami, které se lišily ani ne o 24 tisíc.

A teď to hlavní: soupeři o zakázku za 9,2 milionu byli dost zvláštními konkurenty. Jsou úzce vlastnicky propojené - vítězný Medisap patří právě Hospimedu.

Jana Marečková, studentka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, si při psaní diplomky o soutěžích ve zdravotnictví dala práci a analyzovala přes tři tisíce zakázek. A hned u několika zjistila podezření na takzvaný bid rigging, zakázanou zákulisní dohodu firem. Jinak jeden z nejtěžších prohřešků soutěžní branže. Protikorupční sdružení Oživení na základě těchto dat podává podnět, aby tendry prověřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Byla to konkurence, nebo křoví?

Hned v pěti případech, které zjistila studentka Marečková, vystupuje právě jednička oboru společnost Hospimed, jejíž spolumajitel Jindřich Řehák je teď souzený pro úplatky v kauze Davida Ratha. Kromě Ústí nad Labem firma usilovala také o několikamilionové zakázky nemocnice ve Zlíně a Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. 

Hospimed ani nemocnice na žádost o vyjádření nereagovaly. Jiří Skuhrovec, vedoucí diplomky a spoluzakladatel projektu zIndex, který mapuje zakázky, si myslí, že u podobných tendrů mohlo dojít ke skryté dohodě: Jedna naše firma udělá takzvané křoví, druhá naše firma vyhraje. Navíc od loňska zákon nařizuje nejméně dvě nabídky - jinak se musí soutěž opakovat. "To vyvolalo přirozenou reakci, kdy si i kartelem předjednaný dodavatel musí sehnat křoví, tedy firmu která podá druhou nabídku. Že některé sáhly po dceřinné firmě, považuji za jejich trestuhodnou neopatrnost," říká Skuhrovec.

Když se totiž už dříve podobná podezření objevila, šlo o firmy bez vzájemných vazeb. Jako v Rathově obžalobě: stavební firma, která dala úplatek, pak podle policie těm ostatním rozdala předem vyplněné nabídky do soutěže Středočeského kraje. Samozřejmě napsané tak, aby nevyhrály. Vše se však aspoň navenek tvářilo jako soutěž.

Čestně říkám: Vše bylo čisté

Vedení nemocnic většinou argumentuje tím, že podle zákona nemůže soutěž zrušit jen proto, že se do ní přihlásili pouze dva propojení zájemci. "Mohla se přihlásit jakákoliv firma," říká Jiří Vondra, mluvčí holdingu Krajskázdravotní, pod níž spadá ústecká nemocnice.

"Jediným hodnotícím kritériem byla nejnižší cena," upozorňuje zase Šárka Urbánková z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V téhlenemocnici loni kupovali systém pro měření krevního tlaku. Zájem měly také jen dvě firmy - a také propojené.

Společnost Cardion, která vyhrála s nabídkou 9 469 980 korun, má stejné majitele jako druhý v pořadí EP Services. Do soutěže šla s cenou o 70 tisíc nižší. Jednatel a spolumajitel Ivo Nekuda ujišťuje, že k žádné zakázané dohodě určitě nedošlo. "To jsem také potvrdil čestným prohlášením," odkazuje Nekuda na dokumentaci k zakázce.

Podle Martina Kameníka ze sdružení Oživení, které tyto zakázky poslalo k posouzení antimonopolnímu úřadu, je pro nemocnice jednodušší tvrdit, že podle zákona nemohly nic dělat.

"Mohly se obrátit na úřad s tím, že mají v soutěži jen dvě propojené firmy. A že mohlo tedy dojít k dohodě, a ony teď nevědí, co s tím," říká Kameník.

Jestli soutěžní úřad zahájí vyšetřování, se teprve ukáže. Jestli nějaká tajná dohoda byla, se už pravděpodobně stejně nevypátrá. Je to podobné jako při policejním vyšetřování korupce: jakmile úředníci nemůžou využít moment překvapení, zabavit přímo v sídlech firem počítače nebo důležité dokumenty, jen těžko se jim povede bid rigging prokázat zpětně.

"Pak je vyšetřování už v podstatě zbytečné," potvrzuje předseda úřadu Petr Rafaj. Právě neprůstřelné důkazy stály za stomilionovou pokutou, kterou loni dostaly odpadové společnosti A.S.A., van Gansewinkel, SITA CZ a AVE. Vyšetřování odhalilo, že si předem dohadovaly, kdo kterou zakázku získá.

AUTOR: Vojtěch Blažek
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz