Byznys s léky se mění, v Praze vzniká miliardové IT centrum

Dvě stovky expertů budou analyzovat data z celého světa. Nadnárodní koncern Merck chce být méně závislý na vývoji léků.

Cukrovkou v Česku trpí 850 tisíc lidí a ekonomiku to ročně vyjde na 38 miliard korun. Dvaadvacet miliard jsou přímé výdaje na léčbu, zbytek vedlejší náklady typu peněz, o které hospodářství přijde, když nemocní nepracují. Práce s podobnými daty, jako jsou ta o cukrovce, jež nedávno zveřejniloministerstvo zdravotnictví, se brzy stanou podkladem jednoho z projektů nového globálního IT centra, které v Praze buduje mezinárodnífarmaceutický koncern Merck Sharp & Dohme (MSD).

"Pokud dobře porozumíme tomu, co za těmito výdaji je, dokážeme pak říct, zda by nebylo efektivnější, aby byli například pacienti léčeni dřív nebo jinak," vysvětluje Václav Novotný, generální ředitel tuzemské pobočky kolosu, který po světě zaměstnává 76 tisíc lidí a jehož roční příjmy se pohybují kolem padesáti miliard dolarů.

Jde o to, že MSD se loni odhodlala (i kvůli klesajícím ziskům) k přeměně - už nechce být jen firmou vyvíjející léky, ale víc biotechnologickou společností zaměřenou na moderní zdravotní péči. 

A nové pražské IT centrum má v tomto úsilí sehrát klíčovou roli - do konce příštího roku v něm bude pracovat dvě stě programátorů, matematiků, analytiků či expertů na marketing, miliardový rozpočet půjde hlavně na platy a nájem smíchovských kanceláří.

"Tohle je ale jen začátek. Počítáme s tím, že budeme růst, že budeme nabírat další lidi. Teď se bavíme o pilotním provozu," říká viceprezident MSD John Westby, který má IT centrum na starost, a dokonce se kvůli němu loni na podzim přestěhoval z americké Pensylvánie do centra Prahy.

Miliardová data

Tím, že se v jakékoli lidské činnosti využívají čím dál víc počítače a internet, vzniká ohromné množství dat. A práce s nimi, jejich sběr a analýza (takzvaná big data), jsou velmi perspektivním oborem, protože se v nich dají objevit nové trendy a souvislosti, třeba o efektivitě léčby nemocí. Právě v tom cítí svou šanci MSD.

"Nejde být excelentní v IT, když nemáte IT centrum, a tak jsme se to loni rozhodli změnit," tvrdí pětačtyřicetiletý Westby, který pro koncern pracuje od roku 2005. Praha soutěžila s devítkou dalších měst, mimo jiné s Krakovem, Budapeští, Bruselem či Madridem. Nakonec zvítězila kvůli výhodné poloze (je to z ní stejně daleko na východ USA i do Singapuru, kde leží dvě současná menší IT centra firmy). Měla i dobrý poměr mezi náklady a nabídkou specialistů. A roli hrálo také to, že Praha je na rozdíl od jiných východních metropolí docela lákavá pro zaměstnance ze Západu.

Už teď firma navázala spolupráci s pražskými vysokými školami ČVUT, Univerzitou Karlovou a Vysokou školou ekonomickou, výhledově chce zacílit i na Brno či Ostravu. "Naším plánem je, že zhruba čtvrtinu lidí najdeme přímo na školách," dodává Westby.

Medicínský trend

Na tom, co podstupuje MSD, je dobře vidět, jak se mění celý medicínskýprůmysl. "Když dnes přijdete za pojišťovnou, že máte nový lék, už vám nestačí jen podklady z klinické studie. Musíte toho mít mnohem víc, pojišťovna chce vědět, že váš produkt je ten nejefektivnější na trhu," říká Westby, absolvent univerzity v Bloomingtonu.

Pečlivá práce s informacemi ze státních úřadů po celém světě, s podklady z vědeckých a výzkumných institucí i z vlastního výzkumu či prodeje může ovlivnit vývoj nových medikamentů. Příkladem mohou býtkardiostimulátory posílající pravidelně data přímo lékaři.

V Praze budou mít analytici za úkol jak plnit zadání, s nimiž se na ně obrátí některá ze 140 poboček MSD, tak přicházet i s vlastními nápady. "Budou se věnovat třeba civilizačním chorobám, chronickým nemocím čionkologii," doplňuje český šéf Václav Novotný.


O firmě Merck

Historie

Firma vznikla v roce 1891 jako americká pobočka německé společnostiMerck.

Po první světové válce ji ale americká vláda konfiskovala. Jelikož německá "matka" stále existuje, mimo americký a kanadský trh firma vystupuje jakoMerck Sharp & Dohme (MSD). Její akcie jsou součástí burzovního indexu S&P 500.

Ve světě

MSD má po celém světě 76 tisíc zaměstnanců, v roce 2013 dosáhla obratu ve výši 44 miliard dolarů, čistý zisk 4,5 miliardy, což ale znamenalo pokles oproti více než šesti miliardám v roce 2012.

Podle tržní kapitalizace je společnost MSD sedmou největšífarmaceutickou firmou světa.

MEZITITULEK: Česká republika

V Česku se Merck řadí mezi pětici největších farmaceutickýchspolečností, roční obrat se pohybuje těsně pod třemi miliardami korun, pracuje tu pro ni na 150 lidí.


IT centrum v Praze

200 lidí

by mělo do konce příštího roku najít práci v novém IT centru společnostiMerck v Praze.

Firma za projekt hodlá utratit miliardu korun.

AUTOR: Luboš Kreč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz