Commotio Cordis

Jedna z nejčastějších příčin náhlé smrti, tzv. komoce srdce, svojí často šokující podobou relativně nevinného úderu do hrudníku (nejčastěji tupým úderem) následovaným bezvědomím a zástavou oběhu na podkladě fibrilace komor, už dlouho přitahuje velkou mediální pozornost. Poprvé byl tento syndrom popsán v 19.století, ale zmínky o něm jsou staršího data a to v souvislosti s dávným činským bojovým uměním Dim Mak.

O incidenci tohoto stavu nebylo až do založení tzv. Minneapoliského registru před 16 lety moc známo, ten dnes  zahrnuje více než 250 popsaných případů. Jedná se především o děti a adolescenty s průměrným věkem 15 let. 95% z obětí jsou muži převážně bílé pleti (78%). Většina případů se odehrála na sportovištích, v článku loňského čísla New England Journal of Medicine se uvádí, že z 224 popsaných případů se 125 odehrálo při kolektivních sportech. Nejčastějšími oběťmi jsou hráči baseballu: 63, ledního hokeje 18, lacrossu 11 atd. Existují však i kuriózní případy po zásahu sněhovou koulí, plastickou nádobou s kečupem nebo po úderu do hrudníku hlavou skotačícího psa.

Pro toto onemocnění je charakteristická nízká úspěšnost kardiopulmonální resuscitace (25%), i když všeobecnou informovaností o této jednotce a větším zavedením automatických defibrilátorů na veřejná místa, včetně sportovišť, se v poslední době (v letech 2006 až 2009) úspěšnost měla zvýšit až na 35%. Jedná se tedy o arytmickou příhodu, jejíž vznik jak prokázaly experimentální práce s mladými prasaty, je spojen s úderem  přibližně do centrální části srdečního stínu v úzkém okně cca 10 ms na vzestupné části T vlny na EKG, což odpovídá cca 1% délky srdečního cyklu a postihuje repolarizační fáz . Typická rychlost okolo 65 km/hod. Letícího míčku vyslaného  11-12 letým basebalistou je schopna vyvolat tento syndrom (vyšší rychlosti mohou způsobit spíše již strukturální poškození typu srdeční kontuze) a to zvláště pokud tento úder postihne „měkčí“ hrudník  menších dětí.

I zde je možná prevence, kterou dělíme na primární a sekundární.  V primární prevenci je nejdůležitější  nošení ochranné výstroje při sportovních utkáních výše uvedených sportů, i když z výše popsaných 125 na sport vázaných případů se zhruba 1/3, tj. 40 z nich, přihodila sportovcům vybaveným touto ochranou. Není náhodou, že více než 20% postižených sportovců představují bránkáři lacrossových a hokejových mužstev a dále hráči baseballu v pozici catcher. Sekundární  prevencí  je rozšíření automatických externích defibrilátorů, jak uvedeno výše, i když byl již popsán případ úmrtí na komoci srdce i přes rychlé použití AED. Jako nejdůležitější se však ukazuje zlepšení všeobecného povědomí o tomto syndromu.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.