Jak bude zajištěna zdravotní péče pro české olympioniky v Londýně?

Organizaci zdravotnického zabezpečení má na starosti zdravotní komise Českého olympijského výboru (ČOV) a Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace se sídlem v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. V čele obou těchto institucí stojí MUDr. Jaroslav Větvička, jenž se stane i šéflékařem naší delegace na XXX. Letních olympijských hrách (LOH). Očekává se, že zdravotnický doprovod bude složen z 6 až 7 lékařů a 7 až 8 fyzioterapeutů a masérů. Ti se budou starat o cca 150 našich sportovců. Po dobu her bude permanentně k dispozici traumatolog, internista, tělovýchovný i rehabilitační lékař.

Ke zdravotnickému zabezpečení na LOH proběhl v minulém týdnu v ÚVN seminář, v jehož úvodu vystoupil místopředseda ČOV Doc. PhDr. Fr. Dvořák, který popsal probíhající českou přípravu na účast na LOH.<--break- /> Slavný britský běžec Sebastian Coe, předseda Organizačního výboru, připravuje s četnými spolupracovníky (k hladkému průběhu her má přispět až 70 tisíc dobrovolníků) vše tak, aby 26. července mohly vypuknout soutěže o 308 sad medailí v 29 sportovních odvětvích mezi cca 10 500 sportovci.

Nemocnost během posledních olympiád byla podrobně sledována a na posledních LOH v Pekingu se pohybovala okolo 10%. Celkově se objevilo 1055 zranění, v 55% se jednalo o zranění dolních končetin s nejčastější diagnózou distorze kotníku. Nejvíc zranění se odehrálo v rámci fotbalového turnaje (31.5%), např. při basketbalu (13.5%), zápasu (2.5%) a nejméně zdravotních potíží se objevilo u jachtařů. K jedné čtvrtině zranění došlo na OH při tréninku a 74% při závodech. Jedna třetina zranění vznikla po kontaktu s protihráčem, 20% přetížením atd.

V Londýně bude pro tyto případy k dispozici velmi dobře vybavené multioborové pracoviště v rámci olympijské vesnice, včetně CT, MR a non-stop akutní pohotovostní služby. Hry vyhlásily „no needle policy“, která zakazuje intravenózní aplikace větší než 50 ml v průběhu 6 hodin, pokud to nebude vyžadovat akutní onemocnění sportovce. Velmi důležité jsou prostředky pro rehabilitaci sportovců a tak česká výprava s sebou poveze biolampy, tzv.laserovou sprchu, terapeutický diodový laser (Velure Fysio firma Medici-H), zdravotní matrace Amethyst Bio-Mat aj.

Každý náš sportovec bude muset mít zpracovánu zprávu o svém aktuálním zdravotním stavu a zároveň podepsat deklaraci o dopingu. Právě dopingu byla na zmíněném semináři věnována přednáška předsedy Antidopingovýho výboru RNDr. Jana Chlumského. Připomněl stále platný seznam zakázaných léků dostupný na www.antidoping.cz, ale i nové aktuální změny, které se týkají nového povolení užívat některé preparáty jako beta2-simpatomimetik (salbutamol) či nesystémově podávané kortikosteroidy (lokální masti). Stále jsou však zakázány látky fenoterol – Berodual, Berotec, terbutalin – Bricanyl, clenbuterol – Spiropent. V Londýně se plánuje provedení více než 6200 testů z moči, mnohem častější bude krevní screening na náhražky hemoglobinu, růstový hormon, CERA atd. testováni budou všichni medailisté plus i další sportovci vybraní losem. Připomněl zákaz marihuany, na kterou dle jeho slov již v ČR bylo  za letošní rok 5 pozitivních nálezů, přitom za celý loňský rok byly 4 případy pozitivity sportovce na kanabinoidy. Dr.Chlumský připomněl možnost zažádat si o tzv. terapeutickou výjimku a dále povinnost sportovců hlásit v rámci tzv. systému Adams svůj program přípravy na olympijské hry, aby byli neustále dostupní komisařům k případné kontrole.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.