Jak jsme na tom v České republice s dopingem?

Podle Antidopingového výboru ČR bylo v roce 2009 prokázáno 29 případů použití dopingu u sportovců. Nejvíce se tento problém týkal kulturistů a to v 19 případech. Rozsah činnosti Antidopingového výboru, příspěvkové organizace Ministerstva školství a tělovýchovy, ukazuje počet provedených dopingových kontrol v letech 1993 až 2009, kterých se uskutečnilo skoro 18.000 a to v 76 sportovních odvětvích. Pozitivních z nich bylo 394 (tj.2,2%).

První velkou mezinárodní  akcí, kde se sportovci nacházeli pod dohledem dopingových komisařů, byly Olympijské hry v Mnichově v roce 1972. Zpočátku měl tuto problematiku na starosti Mezinárodní olympijský výbor (MOV), od roku 2002 je určující autoritou WADA – Světová antidopingová agentura, která vydala v lednu roku 2009 svůj II.kodex, který upravuje celou problematiku. U nás byl  první velkou akcí s dopingovou kontrolou Závod míru v roce 1967. Ve stejné době začala pracovat u nás antidopingová laboratoř, jedna z 35 akreditovaných antidopingových laboratoří na světě, která je po celou dobu vedená MUDr. Šlechtovou.           

Její činnost je upravena kodexem WADA, který v jedné ze svých 4.částí  přesně popisuje správné fungování  certifikované laboratoře. Podmínkou certifikace je mimo jiné pravidelné tří měsíční kontrolní analýza zaslaných vzorků, které někdy obsahují  i „podstrčené“ zakázané látky.

Seznam zakázaných látek vydává WADA pro každý rok a ten aktuální pro rok 2011 je k nalezení na stránkách Antidopingového výboru ČR http://www.antidoping.cz/ . Lze je rozdělit do několika  skupin. Jednak jsou to stále nejčastěji používaná anabolika, dále peptidy jako jsou růstové hormony, erytropoetin, HCG, potom betasympatomimetika ( povoleny pouze salbuterol a nově od roku 2011 salbutamol), diuretika a jiné tzv. maskující látky, stimulancia (efedrin, pseudoefedrin –u nich existuje min.povolená koncentrace ), kanabinoidy. Novinkou je problematika genového dopingu, kterou se již vážně zaobírá MOV. U nás z potvrzených případů dopingu v letech 1993-2009 vede testosteron (74 případů), dále nandrolon (64), marihuana (46), stanozolol (42), efedrin(39), clenbuterol (31) atd.

K tomu, aby se kontrolovaný případ uzavřel jako doping stačí prokázat pouhou přítomnost zakázaných látek v těle a není nutné sportovcům prokazovat její úmyslné požití. Sportovci, kteří vyžadují podávání některých látek z důvodu svého zdravotního stavu, mají možnost požádat o tzv. terapeutickou výjimku. Tyto případy jsou upraveny opět antidopingovým kodexem WADA. U nás se jich uděluje ročně cca 80. Nejčastěji jde o případy tzv. ponámahového bronchiálního astmatu, kde se pochopitelně vyžaduje jeho potvrzení  pozitivní spirometrií  s podáním metacholinu (tzv. bronchoprovokační test).

Většina dopingových kontrol se provádí odběrem moči, odběry krve se provádí při podezření na doping růstovým faktorem, dnes již lze prokázat jeho exogenní podání. Odběry se provádí u sportovců zúčastňujících se  soutěží organizovanými sportovními svazy a v jejich pravidlech je upravena i problematika dopingu. Ti, kteří se takové kontroly odmítnou zúčastnit, jsou sakcionováni zákazem činnosti –nejčastěji na 2 roky při prvním porušením antidopingových pravidel. Každoročně  u nás proběhně cca 1400 kontrol registrovaných sportovců, byly již provedeny kontroly i u sportovců mladších 18 let. Stále častější jsou tzv. mimosoutěžní kontroly, kdy je sportovec  povinen udat hodinový interval v rozmezí  6-23 hod. a místo pobytu, kde je k zastižení po dobu celého roku (!). Tato poměrně tvrdá kontrola se týká v současnosti cca 400 českých sportovců tzv. vrcholové úrovně, sportujících často s finanční podporou státu. Po trojnásobném porušení tohoto pravidla v období 18 měsíců následuje roční zákaz činnosti.

Cílem boje proti dopingu je chránit „čistotu“ sportu a samotné sportovce od pokušení zvyšovat si výkonnost nelegálním způsobem. Lze oprávněně namítnout, že by se o to měli starat hlavně sami sportovci, ale realita je bohužel často zcela jiná. Vždyť existují popsané případy, kdy u jednoho spotovce bylo v jednom kontrolním vzorku prokázáno až 10 zakázaných látek najednou.

Více o problematice dopingu naleznete na stránkách http://www.wada-ama.org/, http://www.olympic.org/.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.