Jak ovlivnit Jet Lag syndrom?

V dnešním globalizovaném světě je překonávání velkých vzdáleností a mnoha časových pásem pro ty, kteří se nebojí letadel skoro samozřejmostí. Uvádí se, že každoročně až 30 miliónů Američanů překročí vzdálenost 5-ti a více časových pásem. Někteří se však velmi potýkají se syndromem, který se nazývá jet lag. Je to v podstatě spánková porucha vzniklá překračováním časových pásem rychleji než je schopnost organizmu reagovat příslušnou změnou nastavení svého biorytmu. Centrum, tzv. cirkadiálního rytmu sídlí v suprachiasmatické oblasti hypotalamu, je synchronizováno na cyklus den-noc. Znovunastavení nebo-li resetování endogenních signálů udržujících bdělý stav a naopak nástup a kvalita spánku je otázkou několika dnů.

 Syndrom jet lag může být kromě spánkové poruchy spojen se zhoršením nálady, sníženou výkonností a někdy i gastrointestinálními příznaky. Uvádí se,  že podstatně jednodušší je přizpůsobit se cestě  západním  směrem, tedy např. pokud se rozhodneme navštívit USA, neboť lépe snášíme „natažení dne“. Cirkadiální rytmus je totiž ve skutečnosti delší než 24 hodin. Dalšími faktory ovlivňujícími jet lag je počet překročených časových pásem, možnost spánku během letu a světelné podmínky v místě destinace v době příletu (závisí na roční době, aktivitám cestovatele a místě destinace).

Pro překonání jet lag syndromu v místě destinace lze použít v podstatě 3 postupy. Ke sladění cirkadiálního rytmu s lokálním cyklem den-noc je vhodné upravit expozici světlem, respektive podat melatonin, dále optimálně naplánovat délku a dobu spánku a nakonec medikamentózně reagovat na příznaky insomnie nebo denní spavosti.

Ohledně expozice světla, která se považuje za nejdůležitější faktor pro obnovení optimálního cirkadiálního rytmu ve vztahu k denní době v místě destinace, platí následující: cestovateli východním směrem se doporučuje vystavit se jasnému světlu v ranních hodinách nebo při cestě západním směrem ve večerních hodinách. A naopak platí omezit přísun jasu v době, kdy by procesem adaptace na novou denní dobu mohlo být narušeno rozlišování úsvitu a soumraku, tedy při velmi dlouhých cestách. Tehdy provedené studie potvrzují přínos nošení tmavých slunečních brýlí několik hodin po ránu při letech východním směrem a naopak při západním směru několik hodin před soumrakem. K sekreci melatoninu dochází v nočních hodinách a to po dobu 10 až 12 hod. Jeho exogenní podání pomáhá k „resetování“ cirkadiálního rytmu, pouze ve vyšších dávkách (1 mg) má hypnotický efekt. Ve většině placebem kontrolovaných studiích byl melatonin podáván ve večerních hodinách při letech východním směrem a to v dávkách 0,5 mg až 5 mg. Stejně jako u nás, tak i v USA je melatonin podáván jako potravinový doplněk a není FDA uznán jako lék v žádné indikaci (lze objednat např. v e-shopech z USA- viz. náš článek: Jak nakoupit po internetu v USA?).

Nejjednodušší způsob, jak se vyrovnat s jet lagem je při krátkých cestách se pokusit zachovat si domácí rytmus bdění-spánek v nové destinaci, což však často ze společenských nebo profesních důvodů není možné. Doporučeným postupem je tedy posouvat několik dnů před odjezdem po 1-2 hodinách denně dobu usínání podle času v destinaci.

Relativně malá studie (133 pacientů) s 10 mg zolpidem (např. Stilnox) prokázala po dobu 3 až 4 dnů po letu přes 5 časových pásem zlepšení kvality spánku. Pro pacienty, kteří však nemají s hypnotiky žádnou zkušenost se doporučuje před jejich prvním použitím efekt podání otestovat. Zmiňovaným rizikem jejich podávání je další navýšení již tak při cestování zvýšeného rizika vzniku hluboké žilní trombózy. Naopak podání 300 mg kofeinu v retardovaném podání (v šálku kávy 50 až 200 mg v závislosti na druhu kávy) prokázalo účinnost v schopnosti redukce příznaků jet lag syndromu.  Rovněž armodafinil, který je t.č. schvalován FDA k léčbě narkolepsie, byl v dávkách 50 a 150 mg účinný v prevenci denní spavosti ve studii se 427 zkoušenými, kteří cestovali z východního pobřeží USA do Francie.

NEJM ve svém přehledném článku k této problematice (http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMcp0909838) předkládá následující doporučení pro lékaře cestujícího z Los Angeles do Londýna na vědeckou konferenci, který při minulé návštěvě Evropy trpěl symptomy jet lag syndromu. Několik dnů před odletem z Los Angeles je vhodné prodlužovat dobu odchodu na lůžko o 2 hodiny denně a po probuzení zní doporučení vystavit se  jasnému světlu. Po příletu do Londýna je vhodné se v ranních hodinách procházet při jasném slunečním svitu a pít kofeinizované přípravky. Ve večerních hodinách je doporučeno k urychlení adaptace  podání 3 mg melatoninu. Pokud toto není dostatečné k usnutí, je možné uvažovat o podání hypnotika po omezenou dobu. Po návratu zpět domu je doporučeno se vystavovat jasnému světlu ve večerních hodinách a v případě probouzení se před 5.hodinou ranní opět podání melatoninu v dávce 0,5 mg.

Závěrem je možné konstatovat, že od syndromu jet lag  je  nutno odlišit prostou únavu z cestování (travel fatigue), ke které dochází k důsledku nepravidelného spánku v často nepříjemných polohách, hypohydratace, imobility, a to bez ohledu na počet překračovaných časových pásem.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.