Jsou intervenční kardiologové ohroženi tumorem mozku?

Dr. Ariel Roguin z Technion Israel Institute of Technology v Haifě v lednovém čísle EuroIntervention upozornil na nebezpečí zvýšeného rizika tumorů v levé polovině mozku u intervenčních kardiologů a radiologů. Dohromady se mu podařilo shromáždit 9 případů pracovníků katetrizačních laboratoří s praxí od 14 po 32 let, z nichž bylo 6 intervenčních kardiologů (3 byli radiologové).

Ti mají největší radiační zátěž za všech lékařských profesí a ohrožena je zvláště nechráněná oblast hlavy. Radiační zátěž na oblast hlavy je ročně mezi 20 až 30 mSv, 2x více je zatížena levá polovina hlavy než pravá a zároveň je zátěž 10x větší než u celého těla.

Vznik tumorů v důsledku radiační zátěže je velmi pravděpodobně podmíněn poškozením DNA. Za marker tohoto poškození slouží chromozomální aberace u periferních lymfocytů. Tyto aberace jsou stanovovány průkazem tzv. mikrojader (micronuclei – MN) v dělících se buňkách. Existuje práce (Andreassi a spol.) porovnávající výskyt MN u 31 intervenčních kardiologů a 31 klinických kardiologů, která zjistila větší stupeň poškození DNA za pomoci cytogenetické diagnostiky s využitím průkazu MN.

Ve výše uvedené studii se histologicky nejčastěji jednalo o glioblastomy (5), meningiomy (2), neurinom a oligodendrogliom.  

Toto není jediné publikované pozorování ohledně zvýšeného rizika tumorů mozku u radiologů, které se odhaduje jako 3x vyšší než u ostatních lékařských profesí. Existují studie, které odhadují zvýšené riziko na 3,5 až 6ti násobné.

Součástí komentáře v časopise Eurointervention je výzva kolegům, aby informovali ostatní o dalších možných případech, které by eventuálně potvrdily předpoklad zvýšeného rizika tohoto onemocnění mezi intervenčními kardiology.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.