Kardioprotektivní účinek alkoholu potvrzuje velká metaanalýza

Pokud ošetřující lékař dostane přímou otázku na vztah alkoholu a riziko infarktu myokardu bude muset, po zveřejnění rozsáhlé metaanalýzy v British Medical Journal (http://www.bmj.com/content/342/bmj.d671.full), odpovědět podle pravdy, že se riziko u konzumentů 1-2 „drinků“ denně snižuje o 30% oproti striktním abstinentům. Drinkem jsou myšleny 1,5  dcl vína nebo 0,4 dcl lihoviny s 40% alkoholem či 0,33 l 12oC piva (vše s cca 12,5 g alkoholu).

Dosavadní observační studie tyto výsledky naznačovaly, ale chyběly konkrétní údaje o poklesu mortality na kardiovaskulární onemocnění nebo přímo na ICHS. Tato metaanalýza v obou parametrech potvrdila pokles o cca 25%. Nutno však upozornit na další významný údaj vyplývající ze studie Ronksley a spol., a to že umírněnou  konzumací alkoholu se nezvyšuje celkový počet mozkových příhod, jak se zatím předpokládalo. Potvrdil se však nárůst hemorhagických iktů o cca 14%.  

Ke konečné analýze bylo vybráno 84 studií, které nejlépe splňovaly podmínky ohledně kvality prezentovaných dat a které byly vybrány z 4325 studií týkajících se vztahu konzumace alkoholu a selektovaných aspektů kardiovaskulárních onemocnění. Tyto studie splňovaly nejlépe kritéria zadaná k vyhledání  v elektronických databázových systémech Medline a Embase.

Oproti již dříve známým údajům autoři v diskusi upozorňují na několik nově pozorovaných skutečností: pozitivní kardioprotektivní účinek je přítomný i u „silnějších“ pijáků a je velmi podobný pro obě pohlaví. U 31 studií, kde se porovnávala celková mortalita, byl zaznamenán cca 13% pokles ve prospěch skupiny konzumentů alkoholu oproti abstinentům. Autoři zdůrazňují, že ve své metaanalýze se snažili o potlačení všech vlivů, které by znehodnotily základní položenou otázku jako je kouření, diety a cvičení.

Závěrem autoři ve svém komentáři připomínají, že je nezbytné pečlivě zvážit způsob komunikace výše uvedených pozorování směrem k širší veřejnosti. Dobře si uvědomují známá negativa alkoholu, jako je větší množství úrazů, zvýšená agresivita po požití alkoholu, zhoršení glukózové tolerance a mnohá jiná zdravotní a sociální rizika. Vždy je potřeba zvážit všechna pozitiva a negativa v dané situaci.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.