Leden 2011: Novinky z farmaceutického průmyslu

Možnost diagnózy Alzheimerovy nemoci in vivo se zatím odkládá, neboť FDA poměrem hlasů 13:3 neschválila zavedení florbetaviru k jeho diagnostickému použití u tohoto onemocnění. Preparát Amyvid od firmy Eli Lilly, pomocí kterého lze potvrdit přítomnost patognomických plaků z beta-amyloidu, má ale ještě šanci. Výbor FDA však přislíbil, že schválí tento preparát za podmínky, že firma Eli Lilly vyvine tréninkový program pro zajištění správné interpretace zobrazovacích metod mozku. FDA rovněž prohlásila, že negativní výsledek vyšetření s florbetavirem s velkou pravděpodobností vylučuje toto onemocnění a že je bezpečný.

Pokud Evropská rada schválí (což se očekává) zákon o poskytování přeshraniční zdravotní péče, který byl schválený Evropským parlamentem, tak bude možné žádat proplacení i neakutní zdravotní péče poskytnuté cizincům a to ve výšce, která by jim byla proplacena v zemi, kde jsou pojištěni.<--break- /> Účinnost tohoto dlouho očekávaného zákona bude od roku 2013. Členské země mají po jeho schválení lhůtu 30 měsíců, aby tento zákon začlenily do svých legislativ. Mimo jiné bude v rámci tohoto zákona umožněno v lékárnách vyzvedávat léky předepsané v jiné členské zemi EU. Lékárníkovi bude však dovoleno při pochybách o přjemci odmítnout vydat předepsaný lék. Organizace zastupující až 400 tisíc lékáren v členských zemích (PGEU – Pharmaceutical Group of the European Union) vyslovila uspokojení s přijatým návrhem. Roční výdaje za příhraniční lékařskou péči představují zatím pouze 1% ze součtu zdravotních rozpočtů, tj. 10 miliard euro. Nový zákon by měl tyto výdaje podle odhadů zvýšit pouze o 30 miliónů eur ročně.

Po letech výrazného růstu farmaceutického průmyslu, kdy průměrný roční růst byl v letech 2003 až 2009 podle společnosti Datamonitor zabývající se analýzami klíčových obchodních odvětví 7,1%, se očekává zpomalení až na 1,3% v roce 2015. Příčinou toto vývoje je především postupná expirace patentů na významné léky a čím dál složitější vývoj nových léků s podobným tržním potenciálem. Podle této společnosti pouze firmy Bayer, Novartis, Roche a GlaxoSmithKline budou mít v roce 2015 růst větší než uvedených 1,3%.

Cena za léčbu kardiovaskulárních onemocnění se podle článku z Circulation do roku 2030 v USA ztrojnásobí. V současné době trpí onemocněním srdce 36,9% Američanů a toto číslo by mělo narůst na 40,5%, nejvíce se zvýší počet iktů (o 24,9%) a pacientů se srdečním selháním o 25%. Léčba kardiovaskulárních onemocnění v cenách roku 2008 má vzrůst z 273 miliard dolarů na 818 miliard.  Jedinou možnou ochranou před tímto prudkým nárůstem je investice do prevence a léčby časných forem těchto onemocnění.

Některé hlavní novinky ve vývoji a registraci léků:

-  Levomilnacipran od firem Forest Laboratoires a Pierre Fabre podle studií III. fáze klinického zkoušení se
   neukázal jako účinnější než placebo v léčbě maniodepresivní psychózy. Podle WHO se očekává, že toto
   onemocnění se okolo roku 2020 stane hlavní příčinou pracovní neschopnosti. V USA se počet nemocných 
   odhaduje na 18 miliónů

-  Afrezzu, inhalační inzulin od firmy MannKind Corp, opět FDA odmítlo zaregistrovat a žádá další klinické studie

-  Gilenya (fingolimod) od firmy Novartis jako první perorální lék byla schválena evropským regulátorem EMEA 
   k léčbě aktivní a relabující formy sclerosis multiplex přes terapii beta-interferonem. Tato skupina tzv. modulátorů
   sfingosine 1-fosfát receptorů je schopna podle studií až o 54% lépe než placebo zabránit  relapsu onemocnění

-  Eritoran, lék od japonské firmy Esai, k léčbě těžké sepse podle výsledků studie ACCESS neprokázal  pokles 28
   denní mortality na toto onemocnění

-  Merck a Welcome Trust budou spolupracovat na vývoji nové vakciny k léčbě rotavirových průjmovitých
   onemocnění, které jsou jednou z hlavních příčin dětské mortality v rozvojovém světě. Zvláštní důraz ve vývoji
   nové vakcíny je dán na její užití v podmínkách rozvojového světa, tj. absenci optimálních uskladňovacích kapacit,
   nutnosti jednoduchosti užití atd. Podle odhadů WHO až 50% vakcín je z těchto spíše logistických důvodů
   každoročně znehodnoceno

 Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D. s využitím PharmaTimes.com