Naděje na úplnou eradikaci dětské mozkové obrny

V těchto dnech byly v časopise Lancet publikovány výsledky studie, která prokázala velmi vysokou účinnost nové bivalentní vakcíny proti viru poliomyelitidy ( dětská mozková obrna), která dokáže až o 90% snížit počet případů tohoto onemocnění.

Dlouhodobá snaha WHO o eradikaci onemocnění vedla postupně ke snížení počtu zemí s endemickým výskytem tohoto onemocnění ze 125 v roce 1988 na 4 v roce 2009. Jsou to Indie, Pakistán, Afghánistán a Nigérie. Počet případů klesl z 350 tisíc v roce 1988 na 1606 v roce minulém.

Toto onemocnění se však letos nevyhlo ani Evropě, kam se rozšířilo z Tadžikistánu, dokonce zde způsobilo 19 úmrtí. V Tadžikistánu bylo v prvním pololetí popsáno 458 onemocnění (původ z Indie) a nemoc se rozšířila do Ruska (13 onemocnění), Turkmenistánu (3 onemocnění) a Kazachstánu.

Dětská mozková obrna je způsobena jedním ze 3 typů virů. Onemocnění typu 2 bylo naposledy popsáno v Indii v roce 1999. Nová perorální vakcína byla vyzkoušena na 830 novorozencích ve 3 centrech v Indii. V roce, který předcházel studii, bylo zaznamenáno 464 případů, ve stejném období tj. po vakcinaci letos pouze 39.

Podle představitelů výzkumné organizace zabývající se mimo jiné dětskou mozkovou obrnou Murdoch Children´s Research Institute (SEAVIC) v Melbourne jsou výsledky této studie velmi slibné.

Od roku 1998 byl 28.říjen prohlášen Světovým dnem boje proti dětské mozkové obrně.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.