Opětovné setkání kardiologů v Brně


Kdo nemůže pochopit, proč česká kardiologie zaujímá přední místo v Evropě, měl by navštívit výroční sjezd českých kardiologů. Jaká odborná společnost je schopna připravit svůj program v sedmi paralelně běžících sekcích, které svojí kvalitou překvapují i ty, kteří mají možnost navštívit evropské  kardiologické kongresy. Toto tvrzení dokazuje i přítomnost předních evropských kardiologů, jako je Dr. Vahanian z Paříže, který přednesl přednášku o nechirurgické korekci mitrální insuficience. Vysvětlením této situace je však nepochybně ekononomícká atraktivita v  kardiologii používaných technologií, které přitahují zájem velkých firem. I proto jejich expozice hravě předčí výstavy typu Pragomedica.

Co mě tedy na XVIII. výročním kardiologickém sjezdu zaujalo?

Přednáška MUDr. Bytešníka z IKEM, který kriticky zhodnotil indikaci k implantaci implantabilních defibrilátorů (ICD), kterých se ročně v ČR implantuje okolo 2,5 tisíc. Náhlá srdeční smrt postihne v ČR cca 1 obyvatele na 1000 za rok, čemuž jsou schopny stávající indikace zabránit pouze z 20%. Proto i u nás je snaha o zlepšení stratifikace rizikovosti pacientů, tradiční kritérium EF pod 30% podle studie MADIT II se často jeví jako nedostatečné.

Přednáška prof. Petra Widimského z FNKV o společné iniciativě evropských invazivních kardiologů EAPCI a evropské kardiologické společnosti  ESC s názvem „Stent for Life". Cílem této iniciativy je zlepšit dostupnost koronárních intervencí (PC)I v zemích, které zaostávají oproti ostatním evropským zemím právě v počtu PCI (optimální počet 600 /milión obyvatel/rok). Dalším cílem je dosáhnout toho, aby PCI centra pracovala non-stop, což se zatím v Evropě podařilo Holandsku, České republice a Bulharsku. Doporučený počet 600 PCI na milion obyvatel a rok překračují Švýcarsko, Polsko, Německo a Česká republika, naopak pod 200 milion/rok se objevuje země jako je Velká Británie.

V sekci ambulantních kardiologů s provokativním názvem Lékař jako rizikový faktor vystoupil prof. Aleš Linhart s přednáškou, která se podívala na terapii tradičními skupinami léčiv neběžným  pohledem. Primární prevence za pomoci ASA se vyplatí pouze tehdy, pokud jsou podávány jako monoterapie při přítomnosti vícečetných RF aterosklerozy. Nový pohled na často zmiňovanou strategii léčby statiny „čím níže, tím lépe" zpochybňuje pouze v metaanalýzách zmiňovaný  6% pokles celkové mortality. Překvapivě málo při nezanedbatelné ceně. Pro mnohé byla i překvapivá informace o již biopticky prokazatelné, patologické kumulaci lipidů ve svalech při normálním hodnotách CK a symptomatologiii svalových obtíží.

Ve stejné sekci zaujala přednáška prof. Richarda Češky, který se ve své přednášce  „Lesk a bída studií - víra lékaře a naděje pacienta v léčebné praxi"  zabýval odpovědí na otázku proč studie v poslední době již nepřinášejí  tolik nových poznatků co dříve. Málokdy se porovnává medikace s placebem,  kvalita léčby omezila dostupnost „vysoce" rizikových pacientů, zbytečně velká očekávání a malá účinnost zkoumané medikace jsou nejčastější příčiny „selhání" posledních studií. Dalším problémem je malá ochota farmaceutických firem uveřejňovat studie, které „nevyšly" podle představ. Snahou je poté získat pozitivní "body" alespoň z následných subanalýz, jejichž informační hodnota je však často pochybná.

V přednášce Dr.Goláňe, ambulantního kardiologa z Řevnic u Prahy, byly představeny složitější interpretace EKG křivek u vrcholových sportovců. V jejich studovaném souboru byl oproti standardní populaci zaznamenán podstatně větší výskyt sinusové bradykardie (95% vyšetřovaných mužů), dilatace pravostranných oddílů (75% mužů), inkompletních bloků pravého Tawarova raménka, trikuspidální insuficience a dalších patologií. Tyto změny jsou podmíněny v prvé řadě zvýšenou vagotonií a zvětšeným cirkulujícím objemem při zátěži.

Velmi zajímavou sekcí byl přednáškový blok s názvem Právní a etické problémy u kriticky nemocných. Prof. J. Vojáček z FN Hradec Králové zdůraznil význam nedávných doporučení ČLK o postupu změny strategie z léčebné terapie v léčbu paliativní, která může pomoci kardiologům pečujícím o kriticky nemocné. Následovaly velmi kvalitní přednášky Doc. Šimka z Českých Budějovic o pohledu na danou problematiku z hlediska lékařské etiky a JUDr.O. Dostála specialisty na medicínské právo. Z těchto přednášek přineseme samostatný článek v příštích dnech.

Na firemním sympoziu firmy Boehringer Ingelheim vystoupil PharmDr. J.Suchopár s přednáškou o významu polypragmazie a lékových interakcí v léčbě pacientů s KV rizikem. Pozice bývalého náměstka ministra zdravotnictví mu umožňuje přístup ke kvalitním informacím zdravotních pojišťoven.Touto cestou se podařilo zjistit, že až 1,5% pojištěnců je léčeno duplicitními léky (např. kombinace dvou  ACEi ) nebo že nejčastější závadnou léčebnou interakcí je kombinace simvastatin a klarithromycinu, která je spojena se zvýšeným rizikem vzniku rhabdomyolýzy. Odhadovaný roční počet těchto interakcí je u nás 50 tisíc. ­­­

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.