Podporuje větší konzumace rýže vznik diabetu?

Podle metaanalýzy uveřejněné minulý týden v British Medical Journal nadměrná konzumace rýže opravdu vede k diabetu. Toto tvrzení platí především pro Asiaty, tj. převážně čínskou a japonskou populaci, a týká se to diabetu mellitu II.typu.

Objevení a využití rýže jako potraviny se datuje již k 7. tisíciletí před naším letopočtem. Představuje nejvýznamnější složku stravy více než poloviny světové populace, žijící převážně v nejlidnatějších zemích světa (Čína, Indie, Japonsko).

Autoři studie zdůrazňují, že pozitivní vztah ke vzniku diabetu má tzv. bílá rýže. Tento druh prochází zpracováním, na jehož způsobu závisí tzv. glykemický index, který určuje rychlost využití glukózy v těle z dané potraviny.

<--break- /> Potraviny jako bílá rýže (glykemický index cca 65) způsobují relativně prudké vzestupy hladiny glykemie, což je nežádoucí a podílí se na patogenezi diabetu. Oproti tomu tzv. hnědá rýže spadá do skupiny s nižším GI, konkrétně se její index pohybuje pod 55.

Metaanalýza použila údaje ze 4 prospektivních studií s celkovým počtem více než 352 tisíc účastníků, u kterých se v době sledování vyskytlo cca 13300 případů DM (doba sledování 4 až 22 let). Dvě studie byly z Asie (Číňané a Japonci), 1 ze Spojených států a 1 z Austrálie. Studie se lišily v průměrném množství zkonzumované rýže, např. v Číně bylo průměrné množství 625 g/denně (!!), tj. 4 porce po cca 150 g, zatímco v západním světě se jednalo v průměru o méně než 5 porcí týdně.

Výsledkem bylo zjištění, že u skupiny se zvýšenou konzumací bílé rýže bylo riziko vzniku DM vyšší o 27%. Existuje však významný rozdíl v riziku u jednotlivých etnických skupin – u Asiatů je o 55% vyšší, zatímco u západní populace o 12%. Vysvětlením tohoto rizika je zvýšená glukózová nálož, což je prokazatelně spojené se zvýšením rizika vzniku DM. Bílá rýže rovněž obsahuje vůči vzniku DM málo protektivních látek jako je nerozpustná vláknina, hořčík, vitamíny, a tak pokud představuje bílá rýže hlavní část stravy, tak pochopitelně tyto prvky ve stravě chybí.

Závěrem lze konstatovat, že zvýšené riziko vzniku diabetu při konzumaci bílé rýže je závislé na množství její konzumace.

MUDr. Martin Opočenský, Ph.D. s využitím www.bmj.com