Převezmou sestry roli praktických lékařů?

V některých zemích se o tom uvažuje a v USA již je to v některých státech skoro realita. Nebylo by jinak představitelné zajistit péči dalších 32 milionů zatím nepojištěných Američanů, tak jak slibuje Obamova reforma zdravotnictví. 

Americký Institut Of Medicine v minulém roce dospěl k podobnému závěru jako autoři metaanalýzy opublikované v rámci Cochranovy databáze (Laurant M. a spol, Substitution of doctors by nurses in primary care, Cochrane diabase Syst Rev 2005) a to, že vhodně vyškolené sestry jsou schopny poskytnout stejně kvalitní péči jako praktičtí lékaři s podobným efektem na zdraví pacientů. Jednalo se zejména o diagnostiku a léčbu běžných a nekomplikovaných akutních onemocnění, ale i o léčbu chronických onemocnění jako např. diabetes.

Tento pro nás značně provokativní a možná až konflikty vyvolávající závěr má ale mnoho podmínek. Jednou z nich je dosažené vzdělání sester neboť právě v USA jich dosahuje bakalářského vysokoškolského titulu 50% a cílem je jejich počet zvýšit až na 80% v roce 2010. Onou sestrou schopnou poskytovat i vysoce kvalifikované služby je tzv. Advanced-practice registered nurse (APRNs). Další 3% sester dosahují vyšších stupnů vzdělání včetně doktorantských studií (Ph.D ). Stejně jako všude ve světě je hlavním problémem financování vyšších stupnů vzdělávání sester a zejména je nutné samostatné sestry přesvědčit, že další 3 roky bakalářského studia se jim vyplatí. V USA systém Medicare subvencuje každoročně vzdělávání sester 160 milióny dolary s cílem vychovat zejména výše zmíněné APRN sestry.

Tyto sestry dnes poskytují péči v tzv. retail clinic (zdravotnická zařízení působící např. v rámci obchodních středisek, které poskytují řekněme „bazální“ péči – prevence, průjmovitá onemocnění atd.), kterých každoročně využívá až 3 milióny amerických rodin. Dále působí tzv. community health  centre, jenž pečují o zdraví svých členů a poskytují služby jako je podiatrie, fyzioterapie atd. Podobných center je v USA přes 7 tisíc a jejich služeb využívá přes 16 miliónů Američanů. Pravomoci sester značně kolísají podle jednotlivých států, 16 amerických států dokonce APRN sestrám zpřístupnilo i pravomoc předepisovat medikaci. Cílem je jako vždy především ušetřit na výdajích za zdravotní péči. Tyto úspory se ve státě Massachusetts při větším využití tohoto druhů sester a lékařských asistentů dostaly až na 8,4 miliard dolarů během 10 let.

Reakce lékařů jsou smíšené a v komentáři k článkům v New England Journal of Medicine od představitele American Medical Association rovněž zaznělo: lékaři mají často 7 a více let postgraduálního vzdělávání s více než 10 tisíci hodinami klinické praxe než je jim dovoleno samostatně pracovat (oproti 2-3 letům podobného postragraduálního vzdělávání u sester), navíc podle průzkumů 80% pacientů v USA očekává, že bude na urgentním příjmu vyšetřeno lékařem a více než polovina z nich je ochotna kvůli tomu čekat i další 2 hodiny.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.