Rekordní odměna za varovné hvízdnutí o Johnson & Johnson

Informátoři, kteří udali firmu Johnson & Johnson za nekalé jednání, získají 3,2 miliardy korun. Upozornit na nelegální chování firem se ve Spojených státech vyplácí. Nespecifikovaný počet bývalých zaměstnanců farmaceutickéspolečnosti Johnson & Johnson získal rekordní odměnu ve výši 168 milionů dolarů (3,2 miliardy korun) za to, že firmu udali za nelegální propagaci léků. 


Podle informátorů, takzvaných whistleblowerů (v překladu to znamená "ti, kdo pískají na píšťalku"), firma platila lékařům a lékárnám, aby propagovali její antipsychotické přípravky Risperdal a Invega a lék na srdce Natrecor. Společnost rovněž propagovala neschválené používání těchto léků u dětí a seniorů. 

"Firma si napakovala kapsy na úkor amerických daňových poplatníků,pacientů a soukromých pojišťoven," prohlásil americký ministr spravedlnosti Eric Holder. 

Aby společnost Johnson & Johnson urovnala tato obvinění, zaplatí vládním orgánům pokutu přes 2,2 miliardy dolarů (42 miliard korun). 

Nešlo přitom zdaleka o první podobný případ u farmaceutických firem. Loni zaplatil britský výrobce léků GlaxoSmithKline v USA rekordní pokutu tři miliardy dolarů za urovnání obvinění týkajících se marketingových praktik u deseti léků.

Z pokuty, kterou Johnson & Johnson zaplatí, získají 112 milionů dolarů whistlebloweři v americkém státě Pensylvánie, téměř 28 milionů informátoři z Massachusetts a stejnou sumu dostane i Joe Strom, bývalý zaměstnanec společnosti Scios - dceřiné firmy, koncernu Johnson & Johnson. Ten upozornil na nekalé jednání farmaceutické společnosti jako první v roce 2005.

Oznámení o výši odměny je "velkým vítězstvím pro whistleblowery", řekl CNN Stephen Kohn, který šéfuje organizaci National Whistleblowers Center. Ta se snaží aktivně hledat zaměstnance, již jsou ochotni podat informace o nekalém jednání firem. "Doposud platilo, že ministerstvo spravedlnosti bylo lakomé a informátoři nedostávali odměnu ve výši, která jim podle zákona náleží," řekl Kohn. 

Podle Dodd-Frankova zákona přijatého v roce 2010 mají whistlebloweři právo na 15-30 procent z částky, kterou díky jejich oznámení získá od provinilé firmy stát. 

Doposud nejvyšší částku ve výši 104 milionů dolarů získal loni někdejší bankéř švýcarské banky UBS Bradley Birkenfeld. Suma mu byla vyplacena za to, že v roce 2008 odhalil federální vládě Spojených států informace o tajných kontech amerických občanů v UBS, která byla využívána k daňovým únikům. Banka pak musela zaplatit pokutu ve výši 780 milionů dolarů. Sám Birkenfeld byl ovšem za svou účast v těchto podvodech odsouzen na 40 měsíců vězení.


Nejvyšší odměny pro tzv. Whistleblowery


168 milionů USD - Johnson & Johnson (listopad 2013)

Podle amerického ministerstva spravedlnosti získá tuto částku blíže neurčený počet lidí ve třech amerických státech. Nejvyšší sumu ve výši 28 milionů dolarů obdrží Joe Strom, bývalý zaměstnanec společnosti Scios - dceřiné firmy koncernu Johnson & Johnson.

104 milionů USD - UBS (září 2012)

Americký výběrčí daní IRS (Internal Revenue Service) odměnil bývalého bankéře švýcarské banky UBS Bradleyho Birkenfelda za pomoc při odhalení schématu daňových úniků. Sám Birkenfeld byl ovšem za svou účast v těchto podvodech odsouzen na 40 měsíců do vězení.

102 milionů USD - Pfizer (září 2009)

Skupina deseti zaměstnanců společnosti získala tuto sumu za to, že upozornili na nelegální propagaci léků. Koncern Pfizer podle vlády inzeroval některé své léky, včetně přípravku proti bolesti Bextra, pro jiný způsoblékařského použití, než bylo schváleno regulačními úřady.

100 milionů USD - HCA (prosinec 2000)

Dva whistlebloweři si rozdělili odměnu za to, že upozornili FBI, že poskytovatelzdravotní péče HCA nadhodnocoval účty za zdravotní úkony, a získával tak neoprávněně peníze z amerického systému zdravotníhopojištění Medicare.

94 milionů USD - GlaxoSmithKline (červenec 2012)

Bývalá zaměstnankyně farmaceutické firmy GlaxoSmithKlineCheryl Eckardová byla v roce 2003 vyhozena z práce poté, co upozornila na výrobu padělaných léků v jedné z poboček firmy. Společnost byla nakonec nucena zaplatit federální vládě pokutu 750 milionů dolarů.

84 milionů USD - Abbott Laboratories (srpen 2012)

Odměnu získali whistlebloweři za upozornění, že společnost Abbott Laboratories nelegálně propagovala psychofarmaka Depakote. Firma za to dostala pokutu 1,6 miliardy dolarů.

AUTOR: Petr Kain

AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz