Říjen 2010: Novinky z farmaceutického průmyslu I

Ve Spojených státech byla publikována metaanalýza 58 studií, které se zabývaly vlivem informací poskytovaných lékařům farmaceutickým průmyslem týkající se spotřeby léčiv a jejich preskripčních zvyků. Častým argumentem podporujícím návštěvy medicínských reprezentantů v ordinacích je zvýšení informovanosti lékařů o produktech farmaceutických firem a potažmo tak zlepšení jejich služeb poskytovaných pacientům. Toto se však ve studiích nepodařilo prokázat a výsledky spíše svědčí pro to, že informace přímo podávané lékařům ze strany farmaceutického průmyslu jsou spojeny s častější preskripcí,  její nižší kvalitou a zvýšenými náklady. Skupina investigativních novinářů ProPublica  spočítala, že od roku 2009 byla více než 17 700 zdravotnickým pracovníkům, převážně pak  doktorům, vyplacena částka 257,8 miliónů dolarů za přednáškovou a konzultační činnost. Přes 384 z nich si tak celkově  vydělalo přes 100 tisíc dolarů.

Současná  pravidla zvěřejňování výsledků klinických studií jsou nedostatečná  a měla by se změnit tak, aby donutila výrobce zveřejňovat i studie o lécích,  které se například na trh vůbec nedostanou. Nová pravidla by dále měla znemožnit pouze selektivní výběr uveřejňovaných dat o uváděných lécích na trh ze jejich producenty. Podle studie německého Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWIG) publikované v BMJ je prokazatelné, že až 74% dostupných údajů o léčbě  pacientů s depresivním syndromem  preparátem Edronax (reboxetine) od firmy Pfizer nebylo dodnes zveřejněno.  Zdá se, že byla zveřejněna data, která v prvé řadě přeceňovala pozitiva a naopak podceňovala negativa. Tento příklad prokázal potřebu změnit stávající pravidla a uvolnit regulačním úřadům všechna i oficiálně nepublikovaná data a to pod hrozbou soudního stíhání při nedodržení  tohoto ustanovení.

Nákupy a prodeje:
Pfizer kupuje za 3,6 mld King Pharmaceuticals, producenta analgetik jako je Flector (diclofenac v náplasťové podobě), Embeda (pomalu se uvolňující morfin s naltrexonem).
Představitelé Genzyme odmítli další nabídku Sanofi-Aventis, který byl ochoten zaplatit 69 dolarů za akcii (celkem 18,5 miliard dolarů). Maďarský
Richter Gedeon koupil za 337 milionů eur švýcarskou biofarmaceutickou firmu PregLem Holding, která vyvíjí gynekologické preparáty, nejdále ve III.fázi klinického zkoušení je Esmya k léčbě děložních myomů.
Sanofi-Aventis koupilo v Číně místního výrobce volně prodejných léků na kašel a nachlazení BMP Sunstone Corp za 520 miliónů dolarů (Čína je po USA II.největší farmaceutický trh na světě – 120 miliard eur ročně).

Hlavní novinky ve vývoji a registraci léků:

-  Pradaxa (dabigatran) od firmy Boehringer Ingelheim byla schválena FDA k prevenci cévní mozkového příhody  u  pacientů s fibrilací síní.  Jedná se schválení I. perorálního antikoagulačního preparátu po 50 letech. Standardní dávkování je 2x150 mg.

-  Avastin (bevacizumab) od firmy Roche má naději na schválení v indikaci pokročilého ovariálního karcinomu díky výsledkům studie ICON7. Ta prokázala o 21% nižší riziko progrese onemocnění u pacientek, kterým byla přidána ke standardní chemoterapii oproti samostatně podané chemoterapii. Délka přežívání bez progrese onemocnění je následující: chemoterapie + Avastin 18,3 měsíců, chemoterapie 16 měsíců.

Meridia (sibutramin) od firmy Abbot byla dobrovolně stažena i z amerického trhu. V Evropě se přestala prodávat již v lednu po negativním stanovisku EMA (European Medicines Agency), která reagovala na výsledky studie SCOUT. V ní se zvýšilo riziko závažných kardiálních komplikací oproti placebové skupině o 16%. Meridia byla schválená k užívání již v roce 1997 a již tehdy se vědělo o zrychlení tepové frekvence a zvýšení krevního tlaku při užívání tohoto preparátu.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.