Říjen 2010: Novinky z farmaceutického průmyslu II

Soukromý zdravotní sektor v Rusku  je na vzestupu. V minulém roce představoval trh 8,3 mld dolarů, v roce 2016 se očekává obrat až 16 mld dolarů. Má nahradit často špatně přístrojově vybavené a personálně nedostatečně zabezpečené (podprůměrné příjmy) veřejné zdravotní služby. Studie společnosti Frost&Sullivan uvádí velkou možnost rozvíjet tento sektor a to paralelně se systémem veřejného zdravotní pojištění, v kterém kde jsou povinně pojištěni všichni Rusové. Přitom až 42 % Rusů uvádí, že poskytlo přímou platbu, aby si zajistili kvalitní zdravotní péči . Největší poptávka po zdravotních službách je v oblasti stomatologie, gynekologie, diagnostiky a plastické chirurgie.

Základem budoucího úspěchu při vývoji nových léčiv je stále častější partnerství producentů na úrovni základního výzkumu. Lék vyvíjený v partnerství 2 firem má 2x větší naději, že se nakonec objeví na trhu. V letech 1996 až 2007 se pouze 10% z léků vyvíjených jednou firmou dočkalo registrace, v partnerství firem to bylo 20,3%. Například AStraZeneca má v současné době vytvořeno až 400 podobných partnerství.

Metaanalýza zahrnující 2,5 miliónů pacientů prezentovaná na letošním American College of Gastroenterology prokázala statisticky významné snížení rizika kolorektálního karcinomu o 12% při užívání statinů. Při další subanalýze podle subtypů statinů dopadly nejlépe atorvastatin a simvastatin. Tyto výsledky byly pozorovány při více než 5 letém užívání těchto látek.

Hlavní novinky ve vývoji a registraci léků:

-  Sutent (sunitinib) od firmy Pfizer ve III.fázi klinického zkoušení potvrdil svoji účinnost u neuroendokrinních nádorů pankreatu. Studie, předčasně ukončená etickým výborem, byla prezentována na výročním evropském onkologickém kongrese v Miláně. Délka přežívání bez progrese onemocnění při léčbě sunitinibem je 11,1 měsíců oproti 5,5 měsícům na placebu. Sutent je zatím indikovaný k léčbě metastazovaného Grawitzova tumoru

-  Firma Boehringer Ingelheim upustila od snahy zaregistrovat fibanserin k léčbě nedostatečného ženského libida. Obdoba mužské Viagry je u žen v nedohlednu.

Teriflunomide od firmy Sanofi Aventis snižuje podle  klinických studií III.faze riziko relapsu sclerosis multiplex o 31% oproti placebu. Je výhodný svým perorálním podáváním v dávkách 7 a 14 mg, je dobře tolerovaný.

-  Bydureon (exenatide) od firem Eli Lilly a Amylin, antidiabetikum podávané 1x týdně zatím nezískalo podporu FDA k uvedení na trh. Ta si vyžádala další studie se zaměřením na bezpečnost preparátu (např. na jeho možné proarytmogenní působení – ovlivnění QT intervalu ). Jedná se o skupinu GLP-1 (glucagon-like peptide-1)

-  Další „ránu“ dostala firma Eli Lilly teplizumabem, lékem k léčbě DM I.typu. U tohoto léku se firma po získání průběžných výsledků rozhodla pozastavit nábor do běžících klinických studií. Dá se předpokládat, že výsledky nebyly příliš uspokojivé.

 

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.