Říjen 2012: Novinky z farmaceutického průmyslu

Podle analýzy IMS a WHO, prezentované v říjnu na mezinárodní konferenci ministrů zdravotnictví v Amsterdamu, by šlo celosvětově ušetřit až 500 mld. dolarů ročně (8% výdajů na zdravotní péči), pokud by se podařilo zracionalizovat farmakoterapii. Největší prostor ke zlepšení analýza vidí v zvýšení adherence pacientů, což by přineslo více než polovinu z uvedené částky. Dále je potřeba optimalizovat užívání antibiotik, omezit nežádoucí účinky léčiv, více používat generickou medikaci a zabránit polypragmazii. Zpráva zmiňuje některá opatření, která by mohla vést k výše uvedené úspoře: navýšení role farmaceutů při preskripci léků, provést audity farmakoterapie především u starších osob, zavést povinné hlášení při užívání antibiotik, při hlášení omylů politika nekriminalizace (no blame) atd. Mezi klíčová doporučení ze strany WHO patří definování Seznamu klíčových léčiv, který má dopad i na jejich úhradu z veřejného zdravotního pojištění, dále implementaci evidence-based guidelines, monitoraci léčiv od jejich nákupu po jejich účinnost, poté spíše proklamativní doporučení typu pacient v centru péče atd.

Roční výdaje na onkologickou péči v Evropě přijdou na 124 miliard euro. Nejvíce se vydá v Německu (průměr 165 euro/obyv. ročně), nejméně v Litvě (32 euro/obyv. ročně), Velká Británie se pohybuje někde uprostřed se svými 88 eury/obyv. za rok. Podle analýzy z Oxfordské univerzity je nejvíce ekonomicky zatěžující léčba karcinomu plic s 19 mld. euro (z toho 10 mld. padá na vrub předčasné mortality ekonomicky aktivních osob), léčba karcinomu prsu vyjde na 6 mld. ročně.

Podle mezinárodního výzkumu sponzorovaného firmou Merck Serono je pouze polovina pacientů (52%) s metastazujícím karcinomem tlustého střeva informována o tom, že je možné jim stanovit test na přítomnost biomarkeru (KRAS test), jehož výsledek ovlivní další léčbu. Merck financuje v některých zemích testování na KRAS mutaci, jejíž přítomnost je spojována se sníženou odpovědí na léčbu inhibitory tyrosin kinázy jako erlotinib/Tarceva®,gefitinib/Iressa®, cetuximab/ Erbitux®  a panitumumab/Vectibix®.  Pokud by jim testování bylo nabídnuto až ¾ pacientů by chtěli oddálit začátek léčby, aby se potvrdilo, že pro ně nabídnuta léčba bude účinná a rovněž ¾ by byly ochotny kvůli tomu podstoupit i rebiopsii.

Novinky ve vývoji a schvalování léků:

Seebri (glycopyrronium bromid) od firem Novartis a britské Vectura , inhalační bronchodilatans dávkovaný 1xdenně, byl v Evropě schválen k udržovací léčbě CHOPN. Ve studii GLOW s 1996 pacienty 44 mg glycopyrronia zlepšilo ve srovnání s placebem plicní funkce. Preparát je podobně účinný jako známý dlouhodobě působící anticholinergní  preparát Spiriva (tiotropium).

Lyxumia (lixisenatide) od firmy Sanofi podle studií GetGoalDuo a GetGoal-L2  zlepšuje kontrolu DM vyjádřenou vykovaným hemoglobinem v kombinaci s bazálním inzulinem a metforminem. Lék ze skupiny agonistů GLP-1 receptorů zpomaluje vyprazdňování žaludku po jídle a snižuje tak postprandiální vzestup glykemie. Očekává se jeho brzké schválení na obou březích Atlantiku.

Gattex (teduglutide) od firmy NPS Pharmaceutical byl jednomyslně schválen podvýborem FDA k léčbě syndromu krátkého střeva. Preparát je rekombinantní analog lidského glukagonu, podobného peptidu 2 (GLP-2). Stalo se tak na základě výsledků 14 studií s 566 pacienty, u 14 % pacientů dokonce bylo možné zcela vysadit přítomnou parenterální výživu.

Turoctocoq alfa od firmy Novo Nordisk k léčbě hemofilie A je III. generací rekombinantního faktoru VII.  Stávající leader trhu NovoSeven od stejného výrobce ztrácí v některých částech světa patentovou ochranu.

Kynamro (mimopersen sodium) od firem Sanofi a Isis Pharmaceutical byl podvýborem FDA schválen poměrem hlasů 9:6 k léčbě homozygotní familiární hypercholesterolemie. Existují však obavy z bezpečnosti léčby, z poškození jater a zvýšenému riziku neoplazií.

Cialis (tadalafil) od firmy Eli Lilly získal od evropských regulátorů novou indikaci, po již v roce 2002 schválené erektilní dysfunkci, a to benigní hyperplasie prostaty.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D., s využitím www.pharmatimes.com