Riziko recidivy hluboké žilní trombózy dolních končetin

V British Medical Journal byla nedávno uveřejněna metaanalýza, která se zabývala rizikem recidivy hluboké žilní trombózy dolních končetin (HŽT DK) a to s ohledem na pohlaví a na přítomnost spoluvyvolávající příčiny s následným dopadem pro léčebnou strategii. 

U mužů a žen je podobné riziko vzniku  trombembolického onemocnění s incidencí cca 1/1000 obyvatel (z toho 1/3 jsou plicní embolizace). U mužů se však odhaduje 1,5-2,5x vyšší riziko recidivy tohoto onemocnění, které postihne podle odhadů až 20-30% pacientů v období 5 let následujícím po první manifestaci tohoto onemocnění. Dále se odhaduje, že u cca 50% HŽT trombóz absentuje klinický rizikový faktor (viz.dále).

Podkladem metaanalýzy bylo 7 prospektivních studií s 2554 pacienty. U mužů byla zaznamenána při ročním sledování recidiva HŽT v 9,5%, u žen v 5,3%, pokud se interval sledování protáhl na 3 roky bylo u mužů zaznamenáno 19,7% recidiv a u žen 9,1% recidiv HŽT.

Autoři metaanalýzy J.Douketis a spol. (http://www.bmj.com/content/342/bmj.d813.full#ref-67) dále rozdělili  sledované nemocné do několika skupin: se známým rizikovým faktorem (RF) pro HŽT, dále do skupiny bez přítomnosti RF a dále do skupiny s HŽT se zavedenou hormonální terapií (hormonální antikonkoncepce či substituce – vzestup rizika 2-4x násobně). Mezi známé rizikové faktory vzniku HŽT patří: chirurgický výkon, trauma, imobilizace, aktivní onkologické onemocnění, těhotenství a šestinedělí. Trošku problematicky do seznamu RF nebyla zařazena prokázaná trombofilie ( s odůvodněním, že i když prokazatelně zvyšují riziko primomanifestace tohoto onemocnění, pro recidivy toto není stále prokázáno).

Hlavním výsledkem je zjištění, že 2,2x větší riziko pro recidivu HŽT u mužů je tam, kdy onemocnění nebylo spojeno s výše jmenovaným  RF a pokud se za něj označí i hormonální léčba, tak stejně toto riziko je 1,8x větší u mužů než u žen. Pro pacienty s RF (tzv. provoked  DVT ) není popsán pohlavní rozdíl. Velmi zajímavé bylo zjištění že u žen, u kterých vznikla HŽT při současné hormonální léčbě, bylo riziko recidivy sníženo oproti ženám bez hormonální léčby  o 50%.

Vysvětlení zjištěných skutečnosti o zvýšené rizikovosti recidivy HŽT u skupiny mužů bez prokazatelného RF je přes několik zvažovaných příčin (vyšší věk mužských pacientů ve studiích, rozdílná délka studií, větší rozsah trombóz predisponuje k více recidivám, větší množství metabolického syndromu u mužů atd.) nejednoznačné.

Na základě výsledků této metaanalýzy je hledisko pohlaví nutno přiřadit do spektra hodnocených faktorů při zvažovaném ukončení perorální antikoagulační léčby (kromě dále reziduálnímu lokálnímu nálezu, věku, obezitě a tzv. posttrombotické  hladině D-dimerů) a proto budeme u mužské části populace více zvažovat dlouhodobou antikoagulaci po zaléčení hluboké žilní trombózy a to především u skupiny bez rizikových faktorů.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.