Svalová sílá u mladých mužů a předčasná úmrtí

 

Jedním z nejčtenějších článků internetové verze British Medical Journal se stala s více než 52 tisíci (!) shlédnutími studie Muscular strength in male adolescents and premature death: cohort study of one milion participants.

Jednalo se o švédskou prospektivní studii autorů F.B. Ortega a spol., v rámci které bylo vyšetřeno více než 1 142 tisíc Švédů ve věku 16 až 19 let v rámci Swedish military conscription register (obdoba našich branců) a kteří byli dále sledováni v následujících 24 letech. Byla u nich vyšetřena svalová sila – handgrip, funkce quadricepsu (jump test) a bicepsu a dále krevní tlak a hmotnost vyjádřena BMI.

V průběhu sledování 26 145 z vyšetřených zemřelo. Nejčastější příčinou úmrtí bylo suicidium (22.3%), dále onkologická onemocnění (14.9%) a kardiovaskulární onemocnění (7.8%). Větší svalová sílá byla spojena s poklesem úmrtí na kardiovaskulárním onemocněním o 25-30% a to nezávisle (!) na krevním tlaku a BMI. Vztah mezi svalovou sílou a počtem onkologických úmrtí nebyl zaznamenám. Pokles sebevražd u silnějších mladých mužů však byl o 20-30% a rovněž o 15-65% klesl počet psychiatrických onemocnění (deprese a schizofrenie). 10% těch nejslabších mělo největší riziko úmrtí z různých příčin.

Malá svalová síla se touto studií zařadila za podobně významné predátory předčasného úmrtí jako zvýšený krevní tlak a obezita.

Autoři v diskusi předkládají několik komentářů k výše uvedeným zjištěním. Muži s menší svalovou silou mají menší sebevědomí a jsou ve vyšším riziku psychiatrických onemocnění. Možným vysvětlení je i to, že lidé s psychiatrickými onemocněními jsou méně zapojeni do sociálních aktivit a tedy i do sportu, což samozřejmě negativně ovlivňuje kondici a tedy svalovou sílu. Hangrip jako jednoduché a dostupné vyšetření svalové síly by se měl stát součástí bazálního klinického vyšetření.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D. s využitím bmj.com