Tai-chi jako léčebná metoda?

Je opravdu výjimečnou událostí, když vysoce odborný lékařský časopis typu New England Journal of Medicine přinese článek o starém čínském bojovém umění, jako je tai-chi. Cílem, i v západním světě stále populárnějšího, tai-chi  je pochopení jednotlivých částí svého těla. Děje se tak cestou meditace doprovázené pomalými, uhlazenými pohyby těla s nácvikem hlubokého dýchání.  Publikováním výsledků studie s pozitivním léčebným účinkem v takto prestižním časopise má tai-chi šanci stát se uznanou léčebnou metodou. Pozitivní vliv tai-chi se dlouhodobě předpokládá u poruch rovnováhy a kardiovaskulárních onemocnění.  Menší studie již byly s pozitivním efektem provedeny i u revmatologických onemocnění, jako je revmatická arthritida, osteoarthróza a bolesti v zádech (low back pain). Tato studie studovala efekt cvičení tai-chi u fibromyalgie.

Fibromyalgie je chronické onemocnění, jehož podstata není zatím zcela pochopena. Jeho diagnóza je obtížná  neboť  postrádá objektivně měřitelná kritéria v podobě laboratorních abnormalit či patologických nálezů na zobrazovacích metodách. Toto onemocnění však postiženým (jejich  počet se celosvětově odhaduje na 200 miliónů) přináší obtížně tolerovatelné příznaky, jako je bolest, únava, ztuhlost a spánek nepřinášející odpočinek.

Této randomizované studie Wanga a spol. ( nezaslepené, což je v daném případě velmi obtížně jinak realizovatelné ) prováděné v americkém Bostonu  v Tufts Medical Center se zúčastnilo dohromady 66 pacientů. Pacienti byli rozděleni do skupiny cvičící tai- chi a do kontrolní skupiny, která byla důkladně edukovaná o podstatě onemocnění a možnostech její léčby. Kontrolní skupina byla léčena pomocí technik zdůrazňujících strečink. Po 12-týdenním programu se hodnotilo ovlivnění primárního cíle, kterým byl tzv. Fibromyalgie Impact Questionnaire  (FIQ). Tento kvalifikační systém je postaven na pacientem vnímané intenzitě příznaků tohoto onemocnění.

Skupina pacientů cvíčící tai-chi byla úspěšnější  nejen v ovlivnění primárního cíle studie, ale i dalších bodovacích systémů pomocí kterých se hodnotila kvalita života pacientů. Tento pozitivní výsledek trval  i po skončení  studie (24.týden ). Tyto výsledky jsou v souladu s výsledky další podobné studie s 354 účastníky, která byla uskutečněně na Univerizitě v Severní Karolíně v Rhurston Arthritis  Research Center.

Kritici uvedených studií hovoří o možném vlivu placebo efektu na výsledcích provedených studií. V editorialu k uvedené studii autoři uvedli i další omezení proběhlé studie – nezaslepenost, pouze jeden instruktor tai-chi v jednom centru, kde se výuka prováděla.

Hlavní výhodou provozování tai-chi v léčbě fibromyalgie je jeho efektivita a hlavně úplná absence nežádoucích účinků.

Která z lékových skupin se může pochlubit podobným výsledkem?

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.