V českých lékárnách chybějí léky. Mizejí za hranice

Pokud by lék pravidelně ne­užívala, ohrozila by nejenom sebe, ale také miminko, které právě nosí. Trpí totiž nebezpečnou žilní trombózou, která může kdykoliv přerůst v plicní embolii. Přesto se dvaatřicetiletá Andrea Procházková ptá po medikamentu Fraxiparin marně. V řadě českýchlékáren chybí. Stejně jako stovky dalších přípravků.

Důvod? Distributorům se vyplatí lék zpeněžit za hranicemi České republiky. Zvlášť nyní, když je koruna po intervenci České národní banky oslabená, díky čemuž je výdělek pro tyto firmy ještě větší. Podle oslovených odborníků vzrostly zisky distributorů s léky nejméně o deset až patnáct procent.

Nejsou ani běžné léky

"Léků, které na českém trhu chybějí, je skutečně stále více. Problém s výpadky léků prohloubila událost, od které by to nikdo nečekal - intervence České národní banky a oslabení koruny," potvrzuje poslanec a současně farmaceut Jiří Skalický (TOP 09).

Situaci dokresluje konkrétními čísly: zatímco ještě před čtyřmi lety vyvezli distributoři léky za 4,3 miliardy korun, v loňském roce už to bylo téměř o miliardu víc.

Jakmile se totiž nůžky mezi cenami v Česku a v zahraničí kvůli slabší koruně rozevřely, vyvolalo to dva efekty: české lékárny mohly nakoupit za předem daný balík peněz mnohem menší počet náhle dražších zahraničních přípravků. Výběr medikamentů se tedy pacientům snížil. Léky se pak ale zároveň staly ještě lákavějším soustem pro firmy, které se živí jejich přeprodáváním do zahraničí. Tam jsou totiž najednou přípravky v porovnání s Českem ještě dražší.

"V lékárnách tak začaly chybět i přípravky na naprosto běžnéchoroby. Například léky MicardisPlus na vysoký krevní tlak, Protazin na alergie nebo Klacid na infekce," potvrzuje také viceprezident Českélékárnické komory Michal Hojný.

Za hranice ovšem podle něj mizí i takzvané "centrové" léky narakovinu, roztroušenou sklerózu nebo revmatoidní artritidu. Ty jsou velmi drahé - jediné balení přijde na tisíce korun. Distributorům se tudíž vyplatí s nimi obchodovat.

Kam se léky poděly?

Léky končí podle odborníků nejčastěji v Německu. "Tam putuje dokonce jedenáct procent všech reexportovaných balení z České republiky a Slovenska," přibližuje osud těchto přípravků expert na lékovou politiku Josef Suchopár ze společnosti InfoPharm. Ta zpracovává mimo jiné i analýzy trhu s léky. Typickými dovozci léků jsou podle něho také Švédsko nebo Velká Británie.

Řada pacientů už proto začala hledat východisko z mizerie na internetu. Buďto se snaží objednat si léky z některé zahraniční on-line lékárny, nebo se pokoušejí pilulky získat od lidí, kteří léky nabízejí v diskusích nazdravotnických webech. "Objednat" tu lze prakticky cokoliv: od antikoncepce přes viagru až po antidepresiva.

"Na jednom webu jsem svůj lék v nabídce viděla. Když jsem se ale na to ptala svého lékaře, raději mi předepsal něco jiného," přiznává těhotnápacientka Andrea Procházková.

Podle bývalého šéfa lékového ústavu Martina Beneše mohou být totiž pilulky z webu nebezpečné. "Může jít o padělky. Nikdo si nikdy nemůže být jistý, odkud se léky vzaly a kdo je prodává," varuje před podobným nákupem také Beneš. Ministerstvo zdravotnictví by se proto podle něj mělo snažit s reexporty vypořádat.

Vedení resortu určité řešení opravdu připravovat začalo. Ve spolupráci s lékovým ústavem chce předložit novelu zákona, podle které by byly pilulky v českých lékárnách pod větším drobnohledem. "Líbí se nám model, který zavedli na Slovensku. Lékový ústav bude bedlivě sledovat trendy výrobních výpadků a omezení kapacit a bude je dávat do souvislosti. Na základě toho bude přijímat opatření," prozradil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Novelu zákona by měli dostat poslanci na stůl ještě letos.

Jenomže podle některých poslanců novela dlouhodobé řešení nepřinese. "Nejde o systémové řešení, ale krátkodobé zalepení problému," říká Jiří Skalický. Mnohem účinnější by podle něj bylo zavést jednotnou cenu a úhradu všech léků a současně srovnat ceny pilulek se zahraničím. "V zákoně by se potom ukotvilo, že by byli výrobci povinni vrátit určité procento z ceny léku ve formě bonusu pojišťovnám. Museli by také zaručit dostupnost léku na trhu," popisuje svou vizi farmaceut.


Nedostatkové zboží

MicardisPlus (na vysoký krevní tlak) 
Twynsta (vysoký krevní tlak) 
Fraxiparine (trombózy a plicní embolie) 
Protazin (alergie) 
Klacid (infekce)
Zdroj: Česká lékárnická komora

AUTOR: Veronika Rodriguez
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz