Vědecky potvrzeno: Placebo- efekt funguje!

Placebo funguje lépe než se předpokládalo, to naznačuje stanovisko vědecké rady Spolkové lékařské komory (BÄK), které bylo publikováno. „Nasazením placeba lze požadovaný účinek léčiv posilovat, nežádoucí účinek snížit a redukovat tak zdravotnické náklady“, zdůraznil  Robert Jütte, historik lékařství a vedoucí příslušné pracovní skupiny vědecké rady Spolkové komory. „Placebo účinkuje silněji a komplexněji, než se dosud předpokládalo. Jejich používání  má v lékařské praxi enormní význam“, podtrhl Christoph  Fuchs, hlavní jednatel Spolkové komory.

Placebo je téměř pro každého pojmem. Mnozí jej používají jako synonymum pro neúčinnost nebo jen domnělý účinek.  Podle vědeckého stanoviska je takové posuzování placeba v lékařství nesprávné.

Jütte objasnil, že ve studii při použití placeba nebyla použita žádná účinná látka, přesto ale bylo dosaženo reálného účinku. Historik medicíny je přesvědčen o tom, že použitím placeba jsou spuštěny komplexní procesy, které mohou vyvolat nebo posílit potřebný účinek.

Vědci ve svém stanovisku poukazují na to, že mechanismy placebo-efektů jsou i přes intenzivní výzkum jen částečně objasněny. Nejdůležitější poznatky výzkumu tkví v tom, že „ placebo-efekt je neuropsychologický a anatomicky lokalizovatelný“.  Velký počet studií se shoduje v tom, že především aktivace čelních laloků může objasnit způsob účinnosti placebo-efektů.

Jütte, který je rovněž vedoucím  Institutu dějin medicíny nadace Roberta Bosche, zdůraznil, že placeba hrála hlavní roli nejen v klinickém výzkumu.

Mnohé studie prokázaly, že byly použity v různé formě též v terapeutické praxi. Jedna aktuální studie ze Švýcarska odhalila, že mnoho švýcarských lékařů podávalo placebo.  57% lékařů sáhlo zpětně po tzv. pseudo-placebech, lécích s extrémně nízkou dávkou účinné látky, 17% podává čistá placeba.

„V terapeutické praxi existuje nejen nejistota, ale též neznalost toho, do jaké míry je z etického a právního hlediska podávání  placeba dovoleno, možná dokonce zakázáno“ řekl Jütte.

Předseda Vědecké rady  Spolkové lékařské komory, Peter Scriba, zdůrazňuje, že při výzkumu nebyla opomenuta etická a právní problematika, a to se týká též zvláštní skupiny  nesvéprávných, o čemž se dříve mnoho nepublikovalo. Experti vědecké rady považují užití placeba za přijatelné za předpokladu, že v daném případě neexistuje účinná farmakoterapie a že existují vyhlídky na úspěch při užití placeba.

Publikaci „Placebo v medicíně“ vydanou Spolkovou lékařskou komorou naleznete na www.aerzteblatt.de/v4/archiv/artikel.asp?id=66733

Autor: Dr.Jan Hrubý s využitím www.aerzteblatt.de