Bojíte se převodu lékařské praxe na s.r.o.?


Pokud patříte mezi ty, kteří si neustále lámou hlavu s tím, zda poskytovat zdravotní péči jako fyzická osoba (FO) či právnická (PO -např. společnost s ručením omezeným), určitě vám pomůže praktický návod, jak tento převod zrealizovat.

Mezi hlavní výhody poskytování zdravotní péče právnickou osobou patří nepochybně možnost jednoduchého prodeje zdravotnického zařízení bez obavy ztráty smluv s pojišťovnami, možnost dědění praxe (v případě FO smlouvy s pojišťovnami zanikají) či omezená odpovědnost za případnou škodu při provozování lékařské praxe (PO ručí pouze do výše majetku společnosti, oproti FO, která ručí celým svým majetkem - viz náš článek K právní problematice vzniku nároku na náhradu škody pacienta a odpovědnosti za případnou škodu v rámci provozování lékařské praxe).

Výhody z hlediska daňové problematiky, zde posuzovat nebudeme, jelikož v současné naprosto chaotické politické situaci, nejsou jasně daná pravidla pro stávající rok ( viz. změna daňového paušálu pro podnikající FO v průběhu letošního roku), natož na příští rok.

Prvním krokem je založení společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) nebo její koupě (viz. http://www.smartcompanies.cz/), ve které figurujete jako její vlastník.


Druhým krokem je uzavření nové nájemní smlouvy mezi pronajímatelem a vaším s.r.o., kterou již spolu s výpisem z obchodního rejstříku budete potřebovat při podání žádosti nového Provozního řádu a rozhodnutí o jeho schválení.

Pokud již máte výpis z obchodního rejstříku vaší nové společnosti a Provozní řád, přichází standardní proces registrace nového zdravotnického zařízení (viz. náš článek Chcete si zaregistrovat nestátní zdravotnické zařízení?), kde je třeba zvolit odborného garanta a definovat personální (s příslušnými doklady o získání specializované způsobilosti v daném oboru) a přístrojové vybavení zdravotnického zařízení (s příslušnými atesty o shodě).

Dalším krokem
je podání příslušných žádostí (souhlas s PVV a registrace ZZ pro PO) na odbor zdravotnictví Magistrátu či Krajských úřadů a v tomto okamžiku je vhodné projednat se smluvními odděleními jednotlivých zdravotních pojišťoven úmysl převedení zdravotnického zařízení z FO na PO. Pokud je požadován převod bez jakékoliv změny v dříve nasmlouvaných výkonech, pojišťovny s převodem nemají problém a nevyžadují vyhlášení nového výběrového řízení.

Po obdržení Registrace ZZ přichází další krok, kdy je potřeba uvést předmět činnosti, t.j. provozování nestátního ZZ v příslušném oboru do společenské smlouvy vašeho s.r.o. (což vyžaduje návštěvu notáře) a s tímto dokumentem zažádat obchodní soud o změnu předmětu podnikání, tj. provozování nestátního ZZ v příslušném oboru, a jeho zápis do obchodního rejstříku.

Posledním krokem je domluva s příslušnými pojišťovnami o přípravě nových smluv a dodání všech potřebných dokladů ( výpis z obchodního rejstříku, nájemní smlouva, doklady o získání specializované způsobilosti, diplomy, ostatní doklady o vzdělání, kopie smluv přístrojového vybavení, včetně dokladů o shodě, ordinační hodiny, nezměněný seznam výkonů, číslo bankovního účtu sro...). Převody jsou zpravidla realizovány k začátku nového zúčtovacího období (k 1. či 7. měsíci).

Po podpisu nové smlouvy, obrží vaše zařízení i nové IČZ, což sebou nese též řadu administrativních úkonů (nová razítka, nové vizitky, orientační tabule.......).

Musím konstatovat, že je to proces časově a administrativně velice náročný ( min. 3 měsíce - záleží na ochotě jednotlivých úředníků), proto je potřeba začít uvažovat o příslušné změně s velkým časovým předstihem.


Autor: Ing. Lucie Opočenská