Co by měl lékař - zaměstnanec vědět o pracovním právu I.


Následující neúplný přehled této problematiky vychází z přednášky Mgr.Aleše Buriánka prezentované na semináři o medicínském právu pořádaném Lékařským odborovým klubem.

Protože podstatnou část příjmu lékaře představuje bohužel příjem za ústavní pohotovostní služby (UPS), byla tedy větší část přednášky věnována této problematice. Zákoník práce definuje přesčasovou práci v paragrafu 78. Je pro ni charakteristické, že se jedná o výjimečnou práci nad rámec standardní týdenní pracovní doby a to mimo rozvrh pracovních směn. Do 150 hodin ročně ji  lze zaměstnanci nařídit a to s maximální dobou trvání 8 hodin týdne. Tzv. dohodnutá práce  přesčas  je oemezena celkovou dobou 416 hodin ročně (včetně 150 hodin nařízené práce přesčas).  Nejlépe je tuto dohodu uzavřít písemně a vyčlenit ji mimo rámec pracovní smlouvy. Je možné tak učinit i konkludentně (nevyjádření protestu, pokývání hlavy atd.). U zaměstnanců s kratší pracovní dobou nelze práci přesčas nařídit.

Od 30.9. 2008 lze uzavřít v nepřetržitém zdravotnickém provozu další dohodnutou práci přesčas nad rámec běžné práce přesčas, opět s maximální průměrnou délkou 8 hodin, u záchranné zdravotní služby je povoleno 12 hod.Tato práce přesčas je dohodnuta písemně na maximální dobu 52 týdnů, zaměstnavatel má povinost ji nahlásit Inspektorátu bezpečnosti práce. Lze ji zrušit s okamžitou platností v prvních 12 týdnech. Poté s výpovědní dobou 2 měsíce nebo dohodou  bez udání důvodu.

V již zmíněném paragrafu 78 je definována i pracovní pohotovost, jako doba v níž je zaměstnanec mimo dohodnuté pracoviště připraven k případnému výkonu práce. Zaměstnavatel ji může nařídit  pouze po předchozí dohodě.  Její rozsah není omezen (nezapočítává se do pracovní doby), odměna za tuto práci je ve výši nejméně 10% průměrného hodinového výdělku.

Jak řešit situaci, kdy je fond přesčasové práce spotřebovaný?

Nejčastěji dnes používanou formou je dohoda o pracovní činnosti (DPČ), která je Úřady práce akceptována. K uzavření dohody je nutné problematiku ústavních pohotovostních služeb vyjmout z pracovní smlouvy a definovat ji zejména pracovními podmínkami (např.omezeným počtem pracovníků) , pracovní dobou (např. 18-7 hodin) a druhem práce.  DPČ je nutné uzavřít písemně s maximální týdenní dobou 20 hodin. Výpověďní lhůta  DPČ je 15 dnů nebo je v dohodě definován způsob jejího zrušení. V DPČ Je možné definovat překážky v práci nebo sjednat dovolenou.

Alternativní možností je zajištění UPS tzv. formou práce  na IČO. Podmínkou je však, že se nesmí jednat o tzv. práci závislou nebo-li  není možné si zřídit nestátní zdravotnické zařízení (NZZ), které by nevykonávalo vlastní činnost a mělo pouze smlouvu o spolupráci s nemocnicí. Jednalo by se o nelegální práci s rizikem pokuty až 5 miliónů Kč. Proces registrace NZZ jsme popsali v článku (Chcete si zaregistrovat nestátní zdravotnické zařízení?) a smlouva o spolupráci  NZZ se zdravotnickým zařízením, kde vykonáváte UPS nesmí obsahovat ustanovení o nadřízenosti či odpovědnosti vůči zaměstnavateli.

 Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.