Co všechno je potřeba vědět o práci přesčas?


I když je konec roku ještě vzdálený, pro účely kolektivního vyjednávání je už ideální doba pro předkládání návrhů nové kolektivní smlouvy na příští rok. Klíčovou částí dohody jsou vždy přesčasové hodiny a proto je dobré si zopakovat, co o nich říká zákon.

Týdenní délka pracovní doby je 40 hodin, při dvojsměnném režimu 38,75 hod. Přestávka po 6 hodinách nepřetržité práce musí trvat nejméně 30 min. Důležitá je otázka nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, který musí být 12 hodin během 24 hodin (po domluvě může být zkrácen na 8 hodin).

Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat více pouze na základě dohody se zaměstnancem. Těchto průměrných 8 hodin týdně musí být, pokud jinak nestanoví kolektivní smlouva, omezeno na maximálně 26 týdnů po sobě jdoucích. Maximální roční doba přesčasů by měla být 416 hodin.

Více přesčasové práce je možné dohodnout se zaměstnancem při dodržení následujících zásad: musí být písemná, maximálně na dobu 52 týdnů, může být vypovězena i bez udání důvodu a to písemnou formou.

Délka noční směny nesmí překročit ve 24 hodinách 8 hodin (noční doba je mezi 22.- 6.hod.)
Důležitá je problematika pracovní pohotovosti, která může být provozována pouze mimo pracoviště. Výkon práce v době pohotovosti je prací přesčas.

Zaměstnavatel musí vést u jednotlivých pracovniků evidenci pracovní doby přesčasové práce, včetně doby dohodnuté nad zákonný limit. Zaměstnanec může od zaměstnavatele požadovat svůj účet pracovní doby.

Zaměstnavatel má povinnost vypracovat písemný rozvrh stanovenné týdenní pracovní doby a seznámit dotčené nejméně 14 dnů před naplánovaným obdobím. Toto jsou zásady při tzv. nerovnoměrném rozvržení pracovní doby, jejichž nedodržení možno hodnotit u právnických osob jako správní delikt s pokutou od inspekce práce až do výše 2 milónů korun.
Tato problematika je v poslední době v centru pozornosti Evropské komise (viz. článek
Evropský parlament rozhodl: Přetěžování lékařů je nepřípustné!) a problematiky přesčasů se týkal i článek Rezidenti v USA a jejich přesčasy.

Autor: MUDr.Martin Opočenský