Multivlnný sonograf – elastograf AIXPLORER


Mezi exponáty nedávného veletrhu se zdravotnickou technikou Medical Fair, který nejvíce zaujal nejen nás, ale i odbornou komisi hodnotící přihlášené exponáty do soutěže, byl multivlnný sonograf - elastograf AIXPLORER od francouzské firmy Supersonic Imagine. Ten si odnesl i jednu ze 3 hlavních ocenění Medical Fair Award.

Tzv. ShearWaveTM Elastografie je nový ultrazvukový zobrazovací koncept sloužící ke zhodnocení tkáňové elasticity. Je výsledkem výzkumu nového typu ultrazvukových vln tzv.shear vlny, vlny příčného směru vzhledem k vlně podélné u klasického ultrazvukového zobrazení. Firma Supersonic patentovala technologii SonicTouchTM, která umožňuje účnnou fokusaci ultrazvukového paprsku do rozličné hloubky tkáně. Zdroj vln se pohybuje rychleji než je rychlost příčně orientovaný vln, které jsou zesíleny a mají kuželovitý tvar. Tak je dosaženo zvětšení jejich amplitudy a pronikání do tkání, což umožňuje jejich pozdější využití pro zobrazení.

Tato technologie vytváří ultrazvukové vibrace směřující ze zdroje do tkáně, které umožňují účinný a automatický vznik tohoto typu příčných vln bez toho, aby bylo nezbytné zvýšit akustickou sílu vyvíjenou ultrazvukovým systémem.

Vyvinutý software UltrafastTM umožňuje zobrazování až do 20 tisíc akvizičních snímků/vteřinu, tj. 100 až 200 rychleji než u současných sonografů.

Tento systém dále umožňuje kvantitativní informaci o vlastnostech lidské tkáně odhadnutou v elasticitě vyjádřené v kPa. V principu lze konstatovat, že čím je tkáň tužší, tím je větší pravděpodobnost malignity a naopak čím je „měkkčí", tak tím je pravděpodobněji „benigní". Cysta má nulový elastografický signál, fibroadenom pod 30 kPa, maligní tkáň nad (120 kPa), metastáza v lymfatické uzlině (nad 140 kPa), invazivní duktální karcinom (nad 250 kPa). Normální tkáň prsu má elasticitu 1 až 70 kPa. Vše je zobrazováno v kPa kalibrovanou barevnou škálou od světle modré po nejtužší sytě červenou.

Elastograf je schopen zobrazit elasticitu malých ložisek s rozlišovací schopností v mm. Automatické generování příčných vln ultrazvukovou sondou je nezávislé na vyšetřujícím a jeho vyšetřovacích schopnostech (!) a je reprodukovatelné. Výhodou je zobrazování v reálném čase, které zrychluje ve srovnání s ostatními elastrografickými ultrazvukovými systémy dobu vyšetření.

Toto vyšetření, které vychází z popisované vyšetřovací metody palpace útvarů známé již ve starověkém Egyptě, bude mít dále svoje místo ve vyšetřování štítné žlázy, prostaty, jater, cév a srdce, a to po dokončení vývoje příslušného přednastavení.

Autor: MUDr. Martin Opočenský