Projekt Nemocnice 21.století – naděje nebo utopie?


Dne 19.2.2009 schválila Vědecká rada České lékařské komory (viz. složení ) návrh personálního vybavení zdravotnických zařízení, dokument který posléze přijalo i představenstvo ČLK . Toto usnesení má přiblížit odborné stanovisko české lékařské veřejnosti, reprezentované svojí profesní komorou, stran personálního složení našich nemocnic. Ministrestvo zdravotnictví ČR na své vyhlášce pracuje již delší dobu a výsledky zatím nejsou známé.

ČLK chce zařízením, která splnila tyto poměrně náročné personální požadavky udělovat certifikát „Nemocnice 21. století". ČLK deklaruje v dubnovém čísle svého měsíčníku Tempus Medicorum, že cílem této iniciativy je zajištění kvality, bezpečnosti a dostupnosti zdravotní péče.

Tato odborná práce ČLK vycházela z připravované, ale nikdy nevydané ministerské vyhlášky z roku 2006. Tato vyhláška navazuje na tzv. Seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami (vyhláška č. 134/1998 Sb.), kde je však řešena pouze problematika JIP a lůžkových oddělení. Stávající návrh však doplňuje i představy ČLK o personálním vybavení ambulancí a operačních sálů.
Tato nová doporučení zcela jasně definují počty lékářů v jednotlivých kategoriích (L1 - odborná způsobilost, s praxí do 24 měsíců = absolvent, L2 - lékař po absolvování základního vzdělávacího kmene, L3 - lékař specializovaně způsobilý) a to podle velikosti lůžkových oddělení, počtu odborných ordinací a operačních sálů.

Nyní se věnujme několika aspektům s poměrně velkým dopadem na naší každodenní praxi:

- Lékař L3 dohlíží na lékaře L1 a je nutná jeho stálá osobní přítomnost , navíc může dohlížet pouze
  na jednoho lékaře L1 -praktický dopad na služební provoz - hrozí úplné vyřazení lékařů L1 z
  pohotovostních služeb (např. nutnost lékaře L3 býti na JIP nebo operačním sále znemožní chod
  pohotovostní ambulance, neboť by nemohla být splněna tato podmínka) nebo absolutní přetížení
  lékařů L3
- Součet úvazků - vedoucí lékař, primář ZZ (minimálně 0.8) a např. JIP nesmí přesáhnout 1 - toto
  ustanovení ohrozí zejména některé okresní nemocnice, kde mají primáři často i úvazky na JIP
  odd. k naplnění požadavků zdravotních pojišťoven
- Personální předpoklady lůžkového odd. chirurgického oboru o 60 standartních lůžkách, 6 lůžkovém
  JIP, 2 operačních sálech , 1 obecné a příjmové s pohotovostní ambulancí = 10 lékařů ( 4-5 lékařů
  L3, 3-4 lékaři L2 a 2 lékaři L1)

- Složení v případě ústavní pohotovostní služby na interním oddělení o 60
  lůžkách + 6 lůžkovém JIP a příjmu s pohotovostní ambulancí - 1 lékař L3, 1
  lékař L1 a 1 lékař L2 na telefonu

S těmito doporučeními zatím však nevyslovily souhlas (podle Tempus Medicorum 4/2009) všechny odborné společnosti, z těch významných jmenujme Českou internistickou společnost.

Praktický postup: ředitelé a zřizovatelé zdravotnických zařízení požádají svoji příslušnou okresní lékařskou komoru o kontrolu personálního vybavení, kterým bude v případě splněných podmínek - souhrnně viz. www.lkcr.cz - vydán certifikát. Podle našich informací tak učiní nebo již učinili v Nemocnici Na Homolce a IKEM.

Kromě prestižního ocenění může být další výhodou tohoto procesu i skutečnost, že je zdarma, což např. ve srovnání s činností SAK ČR není nepodstatné (i když rozsah hodnocených skutečností se liší).

Na závěr bych uvedl jednu z motivací, která by měla vést zřizovatele, ředitele a primáře jednotlivých zdravotnických zařízení ke zvážení účasti na tomto procesu a k naplnění personálních představ ČLK. Je to právě ČLK, která posuzuje v rámci disciplinárního řízení činnost svých členů, pokud je na ně podána stížnost, např. na odborný postup. Personální vybavení jednotlivých oddělení při hodnocení vzniklých situací může hrát často podstatnou roli.

Autor: MUDr.Martin Opočenský