Revoluce v zobrazování – Vscan od firmy GE Healthcare


Na letošním evropském kardiologickém kongresu v Barceloně představila firma GE Healthcare svůj VscanTM, ultrazvukový přístroj kapesní velikosti, respektive velikosti většího mobilního telefonu. Jedná se o evropskou premiéru tohoto přístroje, který by v budoucnu mohl změnit zaběhlou praxi ve vyšetřování pacientů.

Nabizí totiž svojí prakticky neomezenou mobilitou možnost získat překvapivě kvalitní zobrazení v jakémkoliv zdravotnickém zařízení, jak ambulantním, tak i nemocničním, přímo u lůžka pacienta.
Využití by měl u kardiologů, kteří by mohli velmi rychle určit velikost a funkci levé komory, u intenzivistů, kontrolujících vitální funkce pacienta, by pomohl k okamžité diagnóze např. pleurálního nebo perikardiálního výpotku, u praktických lékařů by mohl významně doplnit fyzikální vyšetření o možnost okamžitého zobrazení toho, co lékař zjistil palpací či poslechem. Přístroj by mohl pomoci lépe organizovat čas specialistů, např. první rychlá orientace o funkci levé komory srdeční, umožňuje odložit kompletní echokardiografické vyšetření na pozdější dobu.

Přístroj je vybavený barevným Dopplerovským mapováním.

Podle prof. Califfa z Duke University se vyšetřování a péče o pacienty v příštích 20 letech podstatně změní. Každý pacient bude míst svoji elektronicky vedenou zdravotní kartu, v které budou výsledky všech vyšetření včetně analýzy genetické a digitálně zpracované zobrazovací metody provedené u daného pacienta. VscanTM je jedním z kroků tím směrem.
VscanTM by podle přítomného zástupce firmy GE měl stát okolo 10 tis.amerických dolarů.

Autor: Ing.Lucie Opočenská