VitalJacket – převratná novinka v oblasti biotechnologií?

 

Na letošním výročním sjezdu Evropské kardiologické společnosti ve Stockholmu, který probíhá v těchto dnech, byla prezentována novinka portugalské společnosti  Biodevices SA, která přináší novou úroveň do oblastí monitorovacích systémů životních funkcí. To co ještě nedávno připadalo všem jako vzdálená sci-fi, je nyní skoro realitou a vyvolává okamžitě další otázky.

VitalJacket je tričko, které díky svým miniaturním elektronickým komponentám umožňuje až po dobu 5 dní monitoraci EKG v reálném čase. Křivka je technologií bluetooth přenášena do osobního počítače (smartphonu) a posléze cestou internetu kamkoliv je potřeba. Autoři projektu jsou přesvědčeni o tom, že EKG křivka je hodnotitelná, i když je monitorovaná osoba v pohybu. EKG je snímáno 5 elektrodami a kromě on-line přenosu je v malém příjímači, součástí tohoto neobyčejného trička je paměťová  karta, kterou je možné vložit do přístroje a za pomoci přiloženého software analyzovat včetně eventuálních arytmií.

VitalJacket je vyvinut ve spolupráci s přední portugalskou textilní firmou Petratex, která za pomoci patentované technologie NOSEW vyvinula velmi komfortní textilii, optimálně prodyšnou, kterou lze jednoduše prát (i dezinfikovat), je velmi příjemná na dotek a vyrábí se v různých velikostech, a to ve verzích pro obě pohlaví. Existuje již i verze pro nemluvňata. Pro zajištění dostatečné kvality signálu se používají lepicí elektrody.

A zde již přecházíme k praktickému využití. Posledně jmenovaná skupina je ohrožena dobře známým syndromem náhlého úmrtí novorozence. Stálý přenos EKG křivky s možností nastavit alarm pro případ zachycené život ohrožující arytmie (jak deklarují výrobci) by ocenilo mnoho stresovaných rodičů. A zde se již dostáváme k těm nově vzniklým otázkám. Kdo bude eventuálním příjemcem takovýchto, často možná klíčových, informací - ošetřující kardiolog nebo např. registrující praktický lékař? Co tyto systému budou ekonomicky znamenat pro systémy veřejného zdravotního pojištění?

Výrobek je nyní distribuován v Portugasku,Velké Británii, Itálii a Řecku. Cena přístroje včetně softwarového vybavení se pohybuje okolo 800 eur (podle údaje získaného přímo na stánku).

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.