Aktuální stav nemocniční péče ve Francii

 

Francie je považována za zemi, kde se za vynaložené prostředky (11,1% HDP) daří zajistit velmi kvalitní péči, se kterou je obyvatelstvo spokojeno (očekávaná střední délka života v roce 2006 byla u mužů 77 let, u žen 84 let).  Ale i zde je oblast zdravotnictví velmi citlivá a naplňuje emocemi jak pacienty, tak i poskytovatele, a to samostatně praktikující lékaře (viz. naše články Soukromý lékař ve Francii na počátku 21.století a Všeobecná medicína uznána ve Francii jako specializace) i nemocnice. A právě tomuto sektoru, ve kterém podle údajů z roku 2006 pracuje téměř 30% francouzských lékařů, se dnes v našem článku budeme věnovat.

V současné době vyvolává velmi ostrou diskusi existující systém úhrad, který výrazně znevýhodňuje privátní nemocniční zařízení vůči veřejnému nemocničnímu sektoru. Jako příklad lze uvést třítýdenní psychiatrickou hospitalizaci s diagnózou akutní depresivní ataky, za kterou největší francouzský plátce Sécurité sociale (la Sécu) zaplatí privátnímu zařízení 4210 euro a státem vlastněné nemocnici 7030 euro. Ale i prosté podání krevní transfuse je ve státem vlastněném zařízení téměř o 100 euro dražší (625 proti 528 euro). Federace privátních nemocničních zařízení (FHP - la Fédération de l´hospitalisation privée) se rozhodla veřejnosti vysvětlit, že jedna z možných cest jak vyrovnat stávající 25 miliardový deficit La Sécum je vytvoření jednotného tarifu za hospitalizaci (www.hostocomparateur.com). Váha soukromého sektoru je přitom v oblasti nemocniční péče ve Franciii podstatná:  58% chirurgických hospitalizací, 34% dialýz, 20% psychiatrických hospitalizací, v privátních zařízeních se narodí 28% dětí. Soukromý nemocniční sektor zahrnuje 1200 zařízení nemocničního typu a zaměstnává 140 tisíc zaměstnanců.  Ve Francii jsou každé 4 roky kontrolována všechna zařízení a bez výhrad projde 72% soukromých zařízení, 2x více než ve státem spravovaném sektoru.

Současná snaha ušetřit v systému Sécu je patrná i ve vlně prodejů významných nemovitostí vlastněných např. sdružením nemocnic v Paříží (veřejný sektor) - Les Hopitaux de Paris. Tato organizace vlastní ve Francii mimo jiné lesy, zámky, různé významné budovy, ale i písečné duny v oblasti Berck. Největší zájem je o pozemky uvolněné v rámci restruktualizace samotných nemocnic, velký boj bude o pozemky nemocnice Saint-Vincent-de-Paul, která se zavře v roce 2011. Pokud bychom u nás hledali příklad pro srovnání, tak bychom mohli zmínit různá rekreační zařízení, které vlastní  např. fakultní nemocnice v rekreačně exponovaných oblastech.

V květnu 2011 se plánuje otevření hypermoderní regionální nemocnice Sud Francilien Hospital Centre, která představuje investici 350 miliónů euro (http://www.chsf2011.eiffage.com/). Toto zařízení svými 1017 lůžky pokryje potřeby oblasti se 600 tisíci obyvateli jižně od Paříže. Nová nemocnice bude rozdělena do 5 samostatně architektonicky pojatých celků:  1. Žena, matka a dítě, 2. Chirurgie, 3. Onkologie, 4. Medícína, 5.Psychiatrie.  Dohromady zde bude 37 nemocničních oddělení. Předpokládá se, že  85% lůžek bude v jednolůžkových pokojích. V nemocnici bude 20 operačních sálů, kapacita porodnice se plánuje 4000 porodů ročně, budou se zde nalézat 2 magnetické rezonance, 3 CT přístroje, 2 gamakamery a 2 lineární urychlovače. Nemocnice je jako první stavěna ve standartu HQE ( High Enviromental Quality ), což znamená, že se velmi šetrně bude nakládat s energií a obecně bude ohleduplná k přírodě (80% energií bude získáno zpracováním biomasy). Dalším prvenstvím této stavby je její nový způsob financování  a to formou PPP (public-private partnership), který spojil státní správu a firmu Heveil, odnož významného stavebního koncernu Eiffage. Stát bude firmě Heveil poskytovat po dobu 30 let ročně částku 40 miliónů eur, což bude jednak splátka za stavbu, ale i financování samotného provozu a správy nemocnice.

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.