Babiš přestřelil, Němeček jeho útoky ustojí

Koaliční špičky budou dnes odpoledne po jednání vlády probírat aktuální roztržku mezi ministrem financí a vůdcem hnutí ANO Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví za ČSSD Svatoplukem Němečkem. Nejpravděpodobnější variantou je, že Babiš bude muset - podobně jako v případě sestavování dozorčí rady ČEZ - svým koaličním partnerům ustoupit.

Babiš v posledních dnech několikrát zopakoval výhrady vůči Němečkově práci. Podle zdrojů HN z koalice je jeho soustředěný několikadenní atak motivovaný především snahou dosáhnout výměny alespoň jednoho ministra za ČSSD. Šéf ANO nechce být jediný, kdo bude nucen své ministry měnit, a tím tak přiznat další ze svých personálních omylů.

Problémy na dopravě i v justici

Nejméně u dvou ministrů z ANO se totiž počítá s odvoláním už řadu týdnů. Ministr dopravy Antonín Prachař a ministryně spravedlnosti Helena Válková mají se svými úřady od ustavení vlády zjevné potíže. Babiš proto už před komunálními volbami u premiéra Bohuslava Sobotky sondoval, zda sáhne k výměně některého ze svých ministrů, aby nemusel přiznávat chybu sám.

Odvolání Prachaře si rozmyslel až v momentě, kdy Sobotka výměny svých ministrů odmítl. Podle zdroje blízkého premiérovi je však odvolání Prachaře a Válkové stále ve hře a mohlo by k němu dojít ještě během listopadu - což má stát i za Babišovým úsilím "odstřelit" aspoň jednoho socialistického ministra.

Současná snaha šéfa financí oslabit Němečka je ale spíš kontraproduktivní. Vedení ČSSD se na svém posledním grémiu minulý pátek postavilo jednoznačně za ministra zdravotnictví - a to včetně hlavního představitele vnitrostranické opozice, jihomoravského hejtmana a organizátora "lánského puče" Michala Haška.

Vyostřené útoky Andreje Babiše z posledních dnů Němečkovu pozici jen ještě více posílily. ČSSD se kolem svého ministra semkla, premiér Sobotka si navíc v tuto chvíli nemůže dovolit ukázat slabost a měnit Němečka jen proto, že se do něj trefuje předseda koaličního partnera.

Oficiálně se sociální demokraté před dnešní koaliční radou vyjadřovat nechtěli, místopředsedové ČSSD na dotazy HN neodpovídali. Podle kuloárních informací dostalo vedení strany a samotný ministr Němeček od Sobotky pokyn situaci spíše uklidňovat a nepřispívat k napjaté atmosféře.

K nějakému vyjádření se nechal přemluvit jen předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák: "To, jak se pan Babiš vyjadřuje, mi připadá naprosto nepřijatelné. Pan Babiš nám bude muset říct, čeho přesně chce svým jednáním docílit - jestli chce pana Němečka odstranit, nebo jestli chce získat resort zdravotnictví pro sebe," řekl včera Sklenák.

Policie pro kolegu z vlády

Hádky začaly minulý pátek, kdy v MF Dnes, deníku vlastněném šéfem ANO, vyšel nepřesný článek o plánech na ministerstvu zdravotnictví. Němeček se ostře ohradil s tím, že Babiš v boji proti němu zneužívá i svá média. Babiš odpověděl na sociálních sítích, že se Němeček má odebrat dopsychiatrické a protialkoholní léčebny.

Ministr financí svůj tlak vystupňoval ještě v pondělí, kdy na svém blogu oznámil, že na hospodaření ostravské fakultní nemocnice, kde byl dříve ředitelem právě Němeček, bude podávat trestní oznámení. HN se včera snažily u Babiše zjistit, zda už má trestní oznámení sepsané a jaké trestné činy se podle něj v nemocnici staly - předseda ANO ale na dotazy neodpověděl.

Babiš kritizuje například nákup kybernetického nože CyberKnife z roku 2009, který byl podle ostravské nemocnice prvním robotickým ozařovačem ve střední a východní Evropě. Ministr financí se odvolává na reportáž České televize, podle níž mohl být ostravský CyberKnife v porovnání s nákupy téhož přístroje v jiných nemocnicích předražený. Na svém účtu na Twitteru Babiš bez důkazů naznačil, že údajně předražený nákup souvisí s tím, že si Němeček staví dům v Čeladné.

Kritizovaný nákup přitom policie i antimonopolní úřad už prověřovaly. Policisté případ odložili - podle Babiše je to však jen důkaz, že situaci nevyšetřili správně.

Ministr financí má s Němečkem dlouhodobý problém, kritizuje ho prakticky od ustavení Sobotkova kabinetu. Sám Babiš má ale přitom v resortuzdravotnictví výrazné obchodní zájmy. Investiční fond Hartenberg Holding, který Babiš založil s bývalým investičním šéfem Penty Jozefem Janovem, od letošního května skoupil nejméně pět českých a slovenských reprodukčních klinik v hodnotě několika stovek milionů. Minulý týden fond získal také většinový podíl ve společnosti První privátní chirurgickécentrum.


MEZITITULEK: Obviňování bez důkazů

MEZITITULEK: Svatopluk Němeček

"Pokud noviny našeho koaličního partnera prosazovaly zájem tohoto hnutí o resort zdravotnictví, tak jsem mlčel. Pokud o mně psaly mnohé zkreslené informace se záměrem mě poškodit, také jsem mlčel. Ale v okamžiku, kdy noviny našeho koaličního partnera otevřeně lžou a jako rukojmí si berou pacienty, jako ministr zdravotnictví a jakolékař mlčet nemohu."

Andrej Babiš

"Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou apsychiatrickou léčbu. V roce 2009 koupil Němeček jako ředitel ostravské fakultní nemocnice CyberKnife za 200 milionů. Normální cena: půlka. Je to evropský rekordman. Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost."

AUTOR: Jakub Kalenský
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz