ČSSD bude prosazovat nulovou daň na léky

Sociální demokraté sázejí před blížícími se volbami znovu na téma zdravotnictví.
Tentokrát však nemá jít o rušení třicetikorunového poplatku, ale o daňovou změnu, která by o pětinu zlevnila léky a zdravotnické pomůcky."Debatujeme o tom, že by byly léky a zdravotnické potřeby úplně osvobozeny od daně," popsal HN v rozhovoru ekonomický expert ČSSD Jan Mládek celkem revoluční myšlenku. Teď jsou daňové sazby na medicínské produkty stejné jako na vše ostatní - 15 a 21 procent. Taková operace by okamžitě uspořila nemocnicím a pojišťovnám až deset miliard korun ročně.

"Dnes se platí přes pět miliard korun na DPH za léky, dvě a půl miliardy korun za zdravotnické prostředky na poukaz a další zhruba dvě miliardy korun za prostředky v nemocnicích. Byla by to opravdu citelná změna," potvrzuje Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví, který před časem podobný model sám navrhoval. "Stát přelívá peníze sérií transakcí tam a zpět. Je to neefektivní," stálo v dokumentu, který k tomu tehdy jeho úřad sepsal.

Z rozpočtu pojišťovnám

Plán osvobodit zdravotnictví od DPH má podporu i u ekonomů. "Není důvod zatěžovat daní léky nebo prostředky, jejichž ceny i marže jsou regulované. Stát tak vlastně platí sám sobě, ve zdravotnictví se ale přitom dále přitahují šrouby," říká Miroslav Zámečník, který měl na starosti finance ve zdravotnictví i v Národní ekonomické radě vlády. Ve vládě Petra Nečase ale veškeré změny s negativním dopadem na rozpočet automaticky narážely. Ostatně desetimiliardový výpadek příjmu v rozpočtu je citelný i pro ČSSD. "Ano, zrušení daně by mělo velký dopad, ale propočítáváme to," potvrdil včera HN Mládek.

Kvůli tomu, že se v posledních dvou letech DPH dvakrát zvyšovalo, jsou v napjaté situaci nejen nemocnice, ale především Všeobecná zdravotní pojišťovna. Přesun deseti miliard ze státního rozpočtu by tak svým způsobem suploval plánované zvýšení platby za státní pojištěnce, na které kvůli střídání vlád a rozpouštění sněmovny nedošlo.

Srážka s bruselskou směrnicí

Plán má však několik překážek. I pokud by ČSSD ve volbách opravdu vyhrála a sestavovala vládu, o daňových výjimkách musí vyjednávat s Bruselem. K plánu je proto nanejvýše skeptická Radka Mašková, ředitelka daňového oddělení společnosti Deloitte: "Některé členské státy mají nulovou sazbu daně. Jde však o výjimky většinou vyjednané historicky. Vyjednat výjimku na zdanění léků v ČR by v současné době a situaci bylo velmi obtížné, časově náročné, ne-li přímo nemožné."Její skepsi se snaží mírnit dlouholetý evropský komisař a Mládkův stranický kolega Vladimír Špidla: "S racionální argumentací je možné vyjednat v EU velmi mnoho. S vyjednáním nulové sazby na léky by neměl být problém," říká.

Zkušenost i aktuální znění evropské legislativy jeho tvrzení nepodporují: členské státy mohou zavést jednu nebo dvě snížené sazby daně, tyto snížené sazby daně se musí pohybovat mezi 5 a 15 %. 

Třeba slovenský premiér Robert Fico přesunul léky do snížené, šestiprocentní sazby; nulovou daň uplatňují z osmadvaceti členských států jen čtyři země: Velká Británie, Švédsko, Irsko a Malta.

Autoři: Michaela Mužíková, Petr Honzejk
Zdroj: www.ihned.cz