Fúzím pojišťoven brání obavy z Chrenkova impéria

Zakažte živelné slučování zdravotních pojišťoven, vyzvali včera členové kontrolního výboru ministerstvo zdravotnictví. Pojišťovny by podle nich fúzovat neměly, pokud jim nehrozí naprostý krach. Poslanci tak reagovali na zprávy, že se chystá spojení dalších dvou - České průmyslové zdravotní pojišťovny, která vzešla z původní pojišťovny Agel, a Revírní bratrské pokladny.

Podle obchodního náměstka Revírní bratrské pokladny Otakara Kačmaře se měla fúze odehrát ještě letos, správní rada ji měla projednat už příští čtvrtek. Po zveřejnění informace v médiích ale radní od záměru couvli. Ohradil se i údajný iniciátor fúze - třinecký miliardář Tomáš Chrenek, který pojišťovnu Agel před osmi lety zakládal.

"Momentálně je nebezpečí zažehnáno," řekl Kačmař, který se sloučením nesouhlasil. Revírní bratrská pokladna podle něj prosperuje s přebytky na účtech a obratem jedenácti miliard ročně. Záležitost ale uzavřená být nemusí. Svědčí o tom memorandum o spolupráci, podepsané zástupci samosprávných celků obou pojišťoven - píše se v něm, že chtějí fúzi co nejdříve připravit. HN mají memorandum k dispozici.

Mezi poslanci vyvolalo dění v pojišťovnách obavy z rozpínavosti miliardáře Chrenka. Ten provozuje jedenáct nemocnic a další zdravotnickázařízení, do kterých dodává i materiál. Poslední část jeho holdingu totiž tvoří firma na distribuci léků a zdravotnického materiálu.

"Vznikl tak uzavřený systém, kdy jedna organizace řídí veškeré dění vezdravotnictví. Nad tím, co se uvnitř děje, přitom není žádná kontrola," vysvětluje obavu lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Vedení pojišťovny odmítá, že by měl Chrenek na její chod stále vliv, inspekce Nejvyššího kontrolního úřadu ale podle Hovorky ukázala něco jiného. Pojišťovna "agelovské" nemocnice stále zvýhodňuje. Posílá jim miliony navíc a bez požehnání ministerstva zdravotnictví platí experimentální léčbu.

"Ministerstvo by proto mělo zasáhnout," domnívá se Hovorka. Vedení resortu musí nastavit jasná pravidla hrazení léčebných výkonů a zamezit tomu, aby pojišťovny některé nemocnice zvýhodňovaly.

"A konečně žádáme ministerstvo zdravotnictví, aby upravilo legislativu pro fúzování pojišťoven," řekl Hovorka. Jedna pojišťovna by neměla mít možnost spolknout jinou, pokud ta druhá nemá tak velké problémy, které by ohrožovaly klienty při čerpání lékařské péče.

Ministerstvo zdravotnictví legislativní změny přislíbilo. "Otázku slučování pojišťoven prodiskutujeme, a pokud se na ní shodneme, změny do zákona zapracujeme," prohlásil náměstek ministra Josef Vymazal.

Chrenek vstoupil do bílého byznysu před třinácti lety, kdy začal nakupovatnemocnice. Sloučil je pod společnost s názvem Agel. Před osmi lety navíc založil stejnojmennou zdravotní pojišťovnu, když bez problémů dostal od ministerstva potřebnou licenci.

O dva roky později se ale dostal do finančních problémů. Přesvědčil proto k fúzi ziskovou Hutnickou pojišťovnu, souhlas získal také od ministerstva. Později následovala fúze s Českou národní a pojišťovnou Metal-Aliance. Vznikla tak třetí největší tuzemská pojišťovna - Česká průmyslovázdravotní - s necelými dvěma miliony pojištěnců a obratem kolem 24 miliard korun.

35 miliard

korun by dělal roční obrat České průmyslové zdravotní pojišťovnypo fúzi s Revírní bratrskou pokladnou. V současnosti dělá její obrat 24 miliard.

AUTOR: Veronika Rodriguez
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz