Heger chystá čistky ve VZP. Chce omezit vliv politiků na zdravotní pojišťovnu

Omezit vliv politických stran na vedení největší české zdravotní pojišťovny chce ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ti, kteří na činnost VZP dohlížejí, by za to navíc měli nést také hmotnou a trestní odpovědnost.

Místo v kontrolních orgánech VZP by si od roku 2013 rovným dílem rozdělili zástupci státu, pojištěnců a zaměstnavatelů. Celkem by jich bylo podle společného návrhu Národní ekonomické rady vlády a ministerstva zdravotnictví jen devět.

Nyní přitom zasedá v dozorčí a správní radě dohromady 43 lidí. Politici mezi nimi převažují. Kromě současných a bývalých zákonodárců jde také o regionální politiky. VZP na jejich odměny vyplatí kolem 15 milionů korun ročně.

"Správní rada by se zrušila. V novém systému by byly představenstvo, tedy vedení pojišťovny, a dozorčí rada, která na ně dohlíží. A ti lidé za to budou nést trestní a hmotnou odpovědnost, aby si tam jen neseděli,“ řekl HN Miroslav Zámečník z NERVu. To by mimo jiné ušetřilo ročně ze zdravotního pojištění miliony korun.

"Úspory oproti tomu, co se dneska vydává, by byly více než poloviční,“ odhaduje Zámečník.

Za jedno zasedání nyní VZP zaplatí každému členovi rady od 10 000 do 35 000 korun. "Záleží na tom, zda se člen účastní jednání (při neúčasti je odměna nižší),“ řekl tiskový mluvčí VZP Jiří Rod. Dozorčí rada se podle něho schází pětkrát až šestkrát za rok, správní rada jednou měsíčně. Ročně si tak politici dokážou přivydělat statisíce korun.

 Nový systém by je sice z vedení pojišťoven nevyšachoval úplně, ale dveře by neměli tak dokořán jako dnes. "Myslím, že by to VZP strašně slušelo,“ řekl Zámečník. Teoreticky by se i politici mohli ucházet o to, aby je do rady poslali pojištěnci, zaměstnavatelé nebo stát.

Vzor VZP mají následovat i další

Zeštíhlení kontrolních orgánů se dotkne nejvíce VZP, ale na stejném principu by od roku 2013 měly fungovat i ostatní zaměstnanecké zdravotní pojišťovny. Pro ně však devítičlenná dozorčí rada s rovným zastoupením státu, zaměstnanců a zaměstnavatelů nebude novinkou. Už nyní ji má například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Omezení počtu členů vedení by podle NERVu pojišťovnám prospělo. "Současný zákon je úplně špatný. Tam vůbec není rozděleno, co má dělat správní a co dozorčí rada. Ony dělají vlastně dvakrát to samé, to je nesmysl,“ dodal Zámečník.
Další změnou, již chce Hegerův úřad prosadit, je převedení zdravotních pojišťoven na neziskové subjekty. "Je to potvrzení toho, že nepodnikají za účelem distribuce zisku mezi své společníky, protože ani žádné společníky nemají,“ komentoval návrh Zámečník. Tento krok má podle něho hlavně potvrdit, že se nechystá privatizace zdravotních pojišťoven. Pro všechny by měl navíc od roku 2013 platit pouze jeden zákon místo stávajících dvou.

Ministr Heger má detaily návrhu předložit vládě do léta, ale s koaličními partnery už o nich vyjednává teď. "V minulém týdnu jsme to téma otevřeli a trochu o tom žertovali. Úplně proti zatím nikdo nebyl,“ řekl HN ve středu Heger.

V příštím týdnu má na jednání K9 představit obrysy zákona znovu. Podobně jako další kroky, k nimž potřebuje politický souhlas – třeba výši poplatku za návštěvu u specialisty.

Zdroj: www.ihned.cz