Heger získá pod kontrolu miliardy VZP

Bylo brzy ráno a Pavel Horák seděl ve svém ředitelském křesle Všeobecnézdravotní pojišťovny tak jako každý jiný den už šest let a celkem sebejistě říkal: "Zůstanu buď já, nebo Leoš Heger.

Jenže to byl konec října a premiér Petr Nečas vytrvale odmítal jmenovat lidi ministra zdravotnictví do vedení VZP. Blížil se kongres ODS, tak nechtěl prohlubovat spor s vnitrostranickými odpůrci, kteří v pojišťovně rovněž sedí.

Včera už bylo všechno jinak. Papír se jmény, díky kterým pozice Leoše Hegera (TOP 09) v pojišťovně značně posílí, vládou hladce prošel. Ve správní radě tak nově zasednou třeba dva další ministerští náměstci, z nichž jeden - Marek Ženíšek - je dokonce místopředsedou TOP 09.

"Dohodli jsme se na tom s panem premiérem den před vládou. Důvody, kvůli kterým se jmenování dosud odkládalo, už pominuly," potvrdil včera po jednání kabinetu Leoš Heger.

Zpožděné platby, divné zakázky

Po měsících, kdy mohl ministr zdravotnictví kritizovat VZP jen přes média, tak může nepřímo nastartovat i skutečné změny. A třebaže se nová správní rada sejde až koncem měsíce, už teď je jasné, jaké budou. Půjde především o smluvní politiku a zadávání zakázek.

"To jsou oblasti, k nimž mám dnes v rámci fungování pojišťovny největší výhrady," říká ministr a popisuje známé věci. Tedy například to, jak pojišťovna platí pozdě (některá zařízení nemají doúčtovaný rok 2010), jak nechává do poslední chvíle 180 nemocnic ve smluvní nejistotě a nebo jak podivně zadává zakázky, což nyní v případě IZIP prověřují i kontroloři. "Máme řadu rezerv. A to jak v efektivitě, tak v transparentnosti," přiznává i Boris Šťastný, člen správní rady VZP a zároveň šéf sněmovního zdravotního výboru za ODS.

S tím, aby problémy řešil právě Heger, který v minulosti mluvil o odvolání ředitele Horáka či šéfa správní rady Marka Šnajdra, už však nesouhlasí. Dnes chce jít Šťastný dokonce za premiérem a osobně mu o tom říci. "Budu důsledně trvat na tom, aby jakékoli personální změny v pojišťovně probíhaly jedině po koaliční shodě. Ne na základě rozhodnutí ministra. Po odchodu Marka Šnajdra ze sněmovny jsem už jediný zdravotnický expert ODS a je má povinnost na to osobně dohlédnout," řekl včera HN Boris Štastný. Tím vlastně znovu připomněl, o co jde v celé přetahované o VZP, která trvá už měsíce.

Zdravotnický byznys pod palcem

Pojišťovna je totiž největší tuzemskou zdravotnickou institucí a ten, kdo ji ovládne, získá také kontrolu nad stopadesátimiliardovým rozpočtem a tím pádem i nad většinou veškerého zdravotnického byznysu v zemi: od léků přes přístroje po nemocnice a ordinace. Léčit pacienty bez smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, u níž je šest milionů klientů, totiž prakticky nejde.


Největší zdravotní pojišťovna

6,3 MILIONU
klientů má Všeobecná zdravotní pojišťovna, což je 60,1 procenta všech pojištěnců v zemi.

145,7 MILIARDY
korun rozdělila největší česká zdravotní pojišťovna v roce 2011.

0,5 MILIARDY
korun rozesílá denně VZP jako úhradu za své klienty.

Zdroj: www.ihned.cz