K lékaři bez poplatků, Julínkova reforma končí

Sociální demokraté si mohou ze svých volebních programů škrtnout jeden významný bod. A expremiér Mirek Topolánek si zase může škrtnout jednu z reforem své vlády. ČSSD totiž po letech slibů prosadila zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Platit přestaly od letošního 1. ledna. Vláda zachovala jen jediný poplatek - 90 korun za vyšetření na lékařsképohotovosti.

"Poplatky zpočátku regulovaly počet lidí u lékaře, ale poté se vše vrátilo ke starým číslům a regulační efekt se vytratil," vysvětloval ve sněmovně zrušení poplatků ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Poplatky bezproblémově fungovaly od roku 2008, kdy je prosadil tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS. Jejich pomocí chtěl omezit zbytečně časté návštěvy lidí u lékaře i plýtvání léky. A to se mu zpočátku i dařilo.

Jeho reforma ale narazila na výrazný odpor veřejnosti, který podnítila sociální demokracie tehdy vedená Jiřím Paroubkem. Mnohaměsíční "protipoplatková" kampaň se Paroubkovi vrátila v říjnu 2008, když drtivě vyhrál krajské volby. Po nich začali sociálnědemokratičtí hejtmani regulační poplatky lidem proplácet. V roce 2010 Paroubek v kampani před sněmovními volbami opět sliboval, že pokud uspěje, tak jeho strana poplatky zruší. Jenže to se nestalo. ČSSD volby sice těsně vyhrála, ale premiérem se stal Petr Nečas z ODS.

A zdálo se, že sociální demokraté se s poplatky smířili. Vedení strany prohlásilo, že lidé zřejmě o rušení poplatků nestojí, a sociálnědemokratičtí hejtmani proto začali pomalu opouštět tolik proklamované vracení poplatků v krajských nemocnicích.

Jenže v kampani v roce 2013 sociální demokraté opět slíbili, že poplatky zruší. Bohuslav Sobotka tvrdil, že zachované budou jen poplatky za pobyt vnemocnici. Ty ČSSD dlouhodobě tolerovala jako platbu za stravu s tím, že lidé za jídlo utrácejí i doma.

Pak do poplatků zasáhl Ústavní soud, když od ledna 2014 zrušil poplatek za pobyt v nemocnici, čerstvě zvýšený ze 60 na 100 korun.

Loni v září došlo na plnění slibů. ČSSD hlasy vládní koalice, komunistů a hnutí Úsvit zrušila všechny poplatky kromě návštěvy na lékařsképohotovosti. Za tu budou lidé i nadále platit 90 korun. Platit se ale nebude nic, pokud v rámci pohotovostní služby ošetřující lékař shledá, že stav pojištěnce vyžaduje hospitalizaci.

"To je velký krok zpátky ve financování zdravotních služeb, bude chybět několik miliard korun. A navíc regulační poplatky měly nejenom finanční část, ale skutečně regulovaly počet lidí - nechodil každý s každým pupínkem k lékaři, tak bych to řekla," glosovala zrušení poplatků poslankyně ODS Lenka Kohoutová. Strůjci poplatků, Tomáš Julínek ani jeho pravá ruka a bývalý tiskový mluvčí Tomáš Cikrt, nechtěli zrušení své reformy vůbec komentovat.

Právě výpadek peněz pro praktické lékaře, specialisty, lékárníky anemocnice bude muset vláda řešit. Už v minulém roce chybělonemocnicím 2,1 miliardy korun. Tento rok kabinet počítá s tím, že vezdravotnictví bude o více než čtyři miliardy korun méně.

Všeobecná zdravotní pojišťovna už oznámila, žezdravotnickým zařízením bude ztrátu z poplatků nahrazovat. Počítá s částkou 1,4 miliardy korun.


Změny ve zdravotnictví

Zrušení regulačních poplatků

Od 1. ledna byl zrušen poplatek za návštěvu u lékaře i poplatek za recept. Zůstává tak už jen jediný poplatek - 90 korun za ošetření na pohotovosti.

 Zvýšení tarifních platů

Od 1. ledna letošního roku zdravotníkům stoupnou platy o pět procent.

Změny v lázeňské péči

Ministerstvo nově prodloužilo lázeňské pobyty u řady diagnóz ze dvou na tři týdny; u některých onemocnění byla obnovena možnost opakovaných lázeňských pobytů.

7 roků

platily regulační poplatky zavedené za exministra zdravotnictvíTomáše Julínka (ODS).

AUTOR: Marie Bastlová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz