Lékárnám má peníze z poplatků nahradit "výkon". Pravidla ale chybí

Od nového roku by pojišťovny měly lékárnám vyplácet peníze za výdejléků na předpis a další služby, podobně jako je vyplácí lékařům. Takzvaný výkon jim má nahradit část z téměř dvou miliard, o které od ledna přijdou zrušením třicetikorunového poplatku za recept. Na kompenzaci alelékárníci nedosáhnou hned, přísun peněz totiž brzdí jak nejasná definice "výkonu", tak i staré smlouvy s pojišťovnami.


Sněmovnou prošla před pár dny ve třetím čtením novela zákona o veřejnémzdravotním pojištění, která se zavedením výkonu počítá. Její dopad je však nejistý.

"Je ještě potřeba doladit, v jakém rozsahu bude výkon definován. A na to přijde čas zřejmě až příští rok," upřesnil prezident České lékárnickékomory Lubomír Chudoba.

Pojišťovny mohou podle něj výkonem u lékárníků rozumět pouhý výdejléku na recept, který zastává každá menší lékárna. Stejně tak ale za něj lze považovat i odbornější činnost typu ředění léků či poradenstvípacientům, které obstarávají třeba kliničtí farmaceuti.

MEZITITULEK: Předělání smluv trvá měsíce

"Je to skutečně pár dnů, co byla novela schválena. Ještě analyzujeme, co to pro nás v reálu znamená," uvedl Oldřich Tichý, mluvčí největší zdravotnípojišťovny v Česku VZP. "Pokud to pro nás bude znamenat přepracovat smlouvy s lékárnami, bude problematické stihnout to do termínu," připustil.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že výkon a jeho definici zvládne zahrnout do úhradové vyhlášky pro příští rok, kterou už nyní připravuje. "Věříme proto, že pojišťovny stihnou nasmlouvat tuto péči s lékárnami, vždyť polovina farmaceutů již smlouvu má," uvedl náměstek ministrazdravotnictví pro zdravotní pojištění Tom Philipp.

Podle lidí z oboru je to ale nereálné. Už proto, že přepracování by se mělo dotknout až dvou tisíc smluv. "Je nepravděpodobné, že by se kompenzace formou výkonů v lékárnách realizovala už od ledna příštího roku, k němuž pravděpodobně zaniknou poplatky", říká Filip Vrubel, právník specializovaný nafarmacii ze společnosti Deloitte. "Příprava potřebných dodatků smluv s pojišťovnami a technického řešení může trvat několik dalších měsíců, ne týdnů."

"Bude potřeba připravit dodatky ke starým smlouvám, zalistovat výkony do Seznamu zdravotnických výkonů. To je odhadem práce na měsíce," říká Michal Petrov, mluvčí lékárenského řetězce Dr. Max, jenž patří skupině Penta.

Ministerstvo už slíbilo, že pojišťovny lékárnám zajistí vyplacení až 800 milionů korun z původních 1,7 miliard, o něž zrušením poplatků přijdou. V Česku se ročně vydá asi 70 milionů receptů, na každý recept by tak pojišťovnalékárnám přispívala necelými dvanácti korunami. Tedy ani ne polovinou z třiceti korun, které dosud dopláceli za recept pacienti.

Lékárnám peníze nestačí

Lékárníkům ale slíbená částka přijde neadekvátní. Tvrdí, že jim v příštím roce hrozí ztráta téměř čtvrtiny veškerých výnosů. Kromě ztráty příjmů z poplatků argumentují i nejnovější prognózou Státního ústavu prokontrolu léčiv - podle ní totiž v příštím roce opět klesnou ceny lékůhrazených pojišťovnou, a to až o 15 procent. Na levnějších lécích by taklékárníci mohli přijít až o 900 milionů korun.

Nezávislí odborníci ovšem upozorňují, že podobné propočty lze jen těžko ověřit. "Je velmi těžké odhadnout, jaké mají lékárny reálné příjmy, a o jaký objem financí lékárenství reálně přijde zrušením regulačních poplatků," upozornil Vrubel.

Lékárny tvrdí, že zrušení poplatků a nedostatečná kompenzace budou zejména pro menší pobočky likvidační. "Opatření dopadne opět na nezávislélékárny. My můžeme díky své velikosti a partnerům fungovat efektivněji," tvrdí Petrov z lékáren Dr. Max.

Také podle Lubomíra Chudoby pocítí výpadek vyplacených peněz hlavně menšílékárny. Jak připomíná, jen za poslední dva roky se zavřelo asi 51lékáren a další desítky jsou v ohrožení. "Chceme proto primárně podporu a kompenzaci pro 390 odlehlých lékáren. Tedy těch, které jsou třeba jedinoulékárnou ve vesnici," doplňuje.

Češi platili v lékárnách poplatky za recepty šest let. Nejprve byla každá položka na receptu zpoplatněna 30 korunami, od roku 2012 se částka vztahovala na celý recept.


8 mld. Kč

se ročně vybralo na regulačních poplatcích. Na lékárny z toho připadlo zhruba 1,764 miliardy korun.

 

AUTOR: Lucie Hrdličková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori