Ministerstvo a šéfové VZP si natolik nevěří, že se začnou nahrávat

Šéfa VZP Pavla Horáka označil v televizní debatě před dvěma lety ministr zdravotnictví Heger za skvělého manažera. Teď, rovněž v televizní debatě, se naopak Leoš Heger nechal slyšet, že Horák musí z VZP pryč. Dramatický posun ve vnímání ředitele Horáka dobře ilustruje, co se děje kolem největší zdravotní pojišťovny v zemi.

VZP čím dál víc připomíná cedník: Letos v lednu jí vláda na účet přesměrovala tři miliardy korun z přebytků menších pojišťoven, už v prosinci tam ale zase bude přesně tolik chybět. A k premiérovi už dokonce míří návrh na to, aby tentokrát deficit zaplatili čeští zaměstnanci a živnostníci. Pojistné pro klienty VZP podle něj má alespoň dočasně stoupnout o půl procenta.

Miliardy sem, miliardy tam

Horák s Hegerem se neshodnou na tom, kdo může za to, že pojišťovna opakovaně nedokáže vyjít s tím, co vybere. První říká, že ministerstvo zdravotnictví nepřipravilo potřebné změny, druhý vysvětluje, že právě špatné fungování pojišťovny je v praxi blokuje. Třeba pravidla pro to, jak se má nemocnicím platit, sice vznikají na ministerstvu, skutečná rozhodnutí pak ale padají ve VZP. Právě tam se totiž uzavírá většina veškerých zdravotnických smluv v zemi. Tam se porcuje až 150 miliard korun ročně.

"Když jsme měli peníze, prováděli jsme u úhradové vyhlášky korekce. A korekce nemůžete provádět jinak než směrem nahoru," řekl včera HN v rozhovoru ředitel Horák. A nepřímo tak potvrdil, že pojišťovna je v problémech mimo jiné i proto, že některým nemocnicím či ordinacím platí dlouhodobě více, než musí. Jen v loňském roce vydala největší zdravotní pojišťovna v zemi podle ministerských propočtů zhruba sedm miliard korun navíc.

Zjistit, kam a komu přesně peníze jdou, přitom nelze. Smlouvy a jejich dodatky jsou stále tajné, třebaže se pak ukazuje, že jedna nemocnice dostává za stejnou operaci kyčle dvakrát víc než druhá. Jednoznačně zdůvodnit tento nepoměr přitom nikdo neumí.

"Chceme kvůli tomu navrhnout, aby se přes správní rady všech pojišťoven zajistilo, že nově budou smlouvy platné až po svém zveřejnění," říká proto náměstek ministra Petr Nosek. Jenže v případě nejdůležitější VZP, která nakupuje péči pro šest milionů lidí, Hegerovi lidé stejně většinu nemají. Premiér Petr Nečas už totiž půl roku blokuje jmenování třech nových členů, díky nimž by ji získali.

Problémy ve VZP se totiž protnuly s vládní krizí a tím nabyly i další rozměr, v němž dávno nejde jen o Hegera a Horáka, ale o vliv ODS a TOP 09. Čtyři z nynějších sedmi odbojných poslanců ODS, kteří tlačí premiéra Nečase k ústupkům v daních, působí v rozhodujících orgánech pojišťovny. O svůj vliv by ale v případě Hegerova posílení zřejmě přišli.

VZP chce jednání nahrávat

Ministr tak může o velkých změnách typu odvolání ředitele či šéfa správní rady mluvit jenom v televizi. "Takhle to ale nepůjde do nekonečna. Situace je už tak vyhrocená, že nemůžeme ani pracovat," říká ministr zdravotnictví a jeho slova dokresluje pondělní jednání správní rady.

Zástupci ODS při něm dokonce začali plánovat, že na ministerstvo podají žalobu. Obviňují je, že vypouští zmanipulovaná čísla a tím poškozuje dobré jméno pojišťovny, což je v časech, kdy se jí odhlašuje 70 tisíc klientů ročně, velmi citlivé. Navíc podle ředitele pojišťovny zástupci ministerstva také jinak mluví uvnitř a jinak navenek - nejdříve prý pro něco hlasují, potom to ovšem kritizují.

"Já se pak jen nestačím divit, co slyším v televizi. Budeme proto chtít, aby se jednání správní rady začala živě přenášet," říká Pavel Horák a Hegerův náměstek s ním souhlasí. Nedůvěra na jejich straně je totiž úplně stejná. "Současná situace, kdy zápis z jednání ověřuje pouze předseda správní rady, považuji za velice nedostatečný. S přenosem z jednání nemám vůbec problém," říká Nosek.

VZP v číslech

3 miliardy

korun dostala letos v lednu VZP z ostatních pojišťoven. Další 3 miliardy korun jí ale budou letos stejně chybět.

AUTOR: Michaela Mužíková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz

7 miliard

by podle ministerstva zdravotnictví loni ušetřila, pokud by platila přesně tolik, kolik podle vyhlášky musí.