Muž, jehož podpis má VZP stát 16 miliard

Jeho podpis dostal největší pojišťovnu v zemi do situace, kdy neví, jak vybruslit z miliardových závazků, v telefonu ale působí bývalý nucený správceVZP Antonín Pečenka až nezvykle klidně.

"Neudělal jsem nic špatného," říká. V roce 2006, kdy na chvíli seděl jak naministerstvu zdravotnictví, tak ve VZP, protlačil do Česka nákladnou protonovou terapii, kterou nikdo nedoporučoval. A právě kvůli tomu se nyní stává hlavním podezřelým této kauzy. 

Okolnosti vzniku Proton Therapy Centra, v němž váznou bance Erste Group Immorent čtyři miliardy korun, už totiž řeší tým protikorupční policie a dostává se přitom právě k Pečenkovi. Muž, který po svém úřednickém angažmá v ozařovací superklinice sám několik let působil, se však od projektu vzdálit nehodlá ani teď. Naopak. 

Třebaže se s majiteli, kterými jsou podnikatelé Laštovkové, loni rozešel, už má připravený plán, jak se k protonu znovu dostat: v létě si totiž založil firmu s obdobným názvem - Proton centrum Praha. 

"Zatím je to spící projekt, ale udělal jsem to na radu právníka. Pokud dnešní majitelé provoz nezvládnou, což se už ukazuje, bude tady možnost, jak centrum převzít," přiznal Pečenka poté, co HN dohledaly, že je jednatelem čerstvé společnosti, která počítá s provozem zařízení s radioterapií aonkologickou léčbou.

Sám proti ostatním

Pochopit, odkud může jistota jednašedesátiletého muže z Vyžlovky ve středních Čechách pramenit, pomůže cesta do jeho minulosti. Z té je totiž patrné, že Antonín Pečenka není mužem, kolem kterého by nyní vířily spory prvně. Jen se na to zapomnělo.

Emoce budil vždycky. "Je to člověk, který běžně využívá intrik," stálo například v dopise, který si mezi sebou rozdávali na kongresu ODS v Kopřivnici v roce 1993 jeho spolustraníci. A ještě větší protesty od občanských demokratů, jejichž členem se Pečenka stal hned začátkem devadesátých let, zněly, když přebíral v rámci nucené správy VZP. 

Mirek Topolánek, tehdejší předseda, proti jeho jmenování veřejně protestoval a zároveň ho rovnou vyzýval, ať z ODS vystoupí. "V tom, že bude nuceným správcem, je spousta osobních motivací a já se obávám o to, jaký bude další vývoj," řekl Topolánek na podzim roku 2005.

Pečenka se totiž do téměř všemocné pozice ve VZP před osmi lety nesnesl z nebe. Ve zdravotnictví toho měl tou dobou už dost za sebou: pracoval například na ministerstvu nebo v institutu postgraduálního vzdělávání, o první post ho však připravil ministr zdravotnictví za ODS Jan Stráský, o druhý pak Ivan David za ČSSD.

S Davidem Rathem však zažil něco jako renesanci. Tehdejší ministr, který je dnes ve vazbě, si ho k sobě znovu povolal. A právě tehdy poznamenal Pečenka budoucnost zdravotnictví na dlouhá léta dopředu.

Podpis pro proton

V dubnu roku 2006 využil toho, že v rukou držel moc celé správní rady, a podepsal papíry, podle nichž má VZP nyní vyplatit přes 16 miliard korun za protonovou léčbu, o jejíž přínos se u řady nádorů samotní lékaři stále přou.

"Nákladovost a efektivita nebyly tou dobou vůbec vyčísleny. Nucený správce v pojišťovně neměl vytvářet žádné další závazky," říká Jiřina Musílková, kterou Rathovým rozhodnutím v čele VZP právě Pečenka vystřídal. On sám však ve svém tehdejším postupu nic nestandardního nevidí. 

"Nijak jsem se s tím neskrýval. Zastáncem protonové terapie jsem byl dlouhá léta předtím, měl jsem o tom hodně načteno a věděl jsem, že vývoj mi dá za pravdu. Navíc k rozhodnutí jsem měl tehdy během dubna 2006 zákonnou pravomoc," vysvětluje dnes.

O tom, že se v pojišťovně, která spravuje veřejné peníze, rozhoduje kolektivně, však už tou dobou musel dobře vědět. Například v roce 2004 byl totiž jako ředitel jednoho z úseků VZP u toho, jak pečlivě správní rada posuzovala, kolik vydat na zabíjející bakterii meningokoka. Sám jí musel předložit několik variant, šlo přitom jen o půl miliardy korun. 

Jen dva roky nato už ale Pečenka jako správce neváhal a bez jakýchkoli konzultací slíbil na dlouho dopředu 16 miliard korun.


Co je to protonové centrum
 Klinika na Bulovce

Supermoderní klinika na speciálně zacílené ozařování nádorů stojí v Praze na Bulovce a od konce loňského roku přijímá první pacienty a zároveň tlačí na VZP, aby za ně začala ve velkém platit.

Příslib peněz

Podnikatelé v realitách a reklamě, Pavel a Václav Laštovkové, dostali příslib peněz z veřejného zdravotního pojištění v roce 2006 od tehdejšího nuceného správce Antonína Pečenky.

1650 pacientů ročně

Ve smlouvě se počítá s tím, že klinika ošetří 1650 klientů VZP ročně při ceně 26 tisíc korun za jedno ozáření, přičemž jeden pacient jich v průměru potřebuje 22 až 25. Celkem by tedy do Proton Therapy Centra mělo z VZPza dobu 15 let přijít zhruba 16 miliard korun.


Zastáncem protonové terapie jsem byl dlouhá léta předtím, měl jsem o tom hodně načteno a věděl jsem, že vývoj mi dá za pravdu. Navíc k rozhodnutí jsem měl tehdy během dubna 2006 zákonnou pravomoc.
Antonín Pečenka
bývalý nucený správce VZP

AUTOR: Michaela Mužíková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori