Nejmenší životnost mívá ministr zdravotnictví. Průměrně vydrží jen rok a tři měsíce

Od středy má Česko již 18. ministra zdravotnictví. Ten v průměru na svém postu vydrží rok a tři měsíce. Dalšími "nejistými" posty jsou obrana, doprava a místní rozvoj. Statisticky nejjistější funkci má ministr zahraničích věcí či práce.

Česko má od středy novou vládu, už třináctou, a s ní jedenáctého premiéra. Co do počtu předsedů vlád se lze srovnávat s první republikou, ta ale měla téměř 20 vlád.

Statistika ale ukazuje ještě zajímavější údaje, pokud jde o počty ministrů. Zatímco se za posledních 21 let na ministerstvu zahraničí vystřídalo jen devět ministrů, na ministerstvu zdravotnictví jich bylo rekordních 17 (nepočítaje toho současného).

V průměru vydržel každý ministr zdravotnictví ve funkci přibližně 451 dní (zhruba rok a tři měsíce). Nejdéle sloužícím byl Leoš Heger (TOP 09) v Nečasově vládě, který od jmenování až do nástupu Rusnokovy vlády funkci zastával po 1093 dní. Tedy bezmála tři roky. Stal se tak nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví v období po roce 1989.

Na značně vratké křeslo ministra zdravotnictví nyní nastupuje sociální demokrat Svatopluk Němeček, který ještě donedávna pracoval jako ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě. Dle svých slov se ale rychlého konce kariéry ministra nebojí.

"Moc to neřeším. Do funkce jdu s tím, že chci dát své síly a zkušenosti českému zdravotnictví a něco pro ně udělat. Až má mise skončí, rád se vrátím do Ostravy," sdělil Němeček.

"Je jasné, že časté střídání na jakékoliv vedoucí funkci dlouhodobým výsledkům nesvědčí," dodal.

Počet ministrů od roku 1993 do jmenování nové vlády

Ministerstvo...

 Počet ministrů

 Nejdéle sloužící ministr v kuse

kultury

13

Pavel Dostál (2559 dní)

financí

11

Bohuslav Sobotka (1512 dní)

zahraničí

9

Josef Zieleniec (1939 dní)

školství

14

Petra Buzková (1512 dní)

práce a soc. věcí

9

Jindřich Vodička (1772 dní)

zdravotnictví

17

Leoš Heger (1093 dní)

spravedlnosti

13

Jiří Novák (1463 dní)

vnitra

11

Jan Ruml (1771 dní)

průmyslu a obchodu

10

Vladimír Dlouhý (1613 dní)

pro místní rozvoj

15

Kamil Jankovský (1093 dní)

zemědělství

11

Josef Lux (2023 dní)

obrany

15

Vladimír Vetchý (1017 dní)

dopravy

15

Milan Šimonovský (1512 dní)

životního prostředí

14

Libor Ambrozek (1512 dní)

Tabulka se týká jen stálých ministerstev

Zdroj: Wikipedia

Naopak nejkratší dobu sloužící regulérní ministryní zdravotnictví byla Daniela Filipiová (ODS) v druhé Topolánkově vládě. Její pád však způsobila nedůvěra Sněmovny v době českého předsednictví EU. Méně času už ve funkci strávili jen Zdeněk Škromach a Vladimír Špidla (oba ČSSD), kteří byli ale jen dočasnými ministry resortu.

Nejen zdravotnictví trpí na časté výměny ministrů. Hned šestnáctými ministry resortu se stanou Martin Stropnický (ANO) na obraně, Věra Jourová (ANO) na ministerstvu pro místní rozvoj a Antonín Prachař (ANO) na resortu dopravy.

Naopak jistou stabilitou se můžou pochlubit ministerstvo zahraničních věcí i ministerstvo práce a sociálních věcí. Na oba resorty ve středu nastoupí desátí ministři v řadě, a v průměru se tak ministr na postu udrží dva roky.

Autor: Petr Štěpán
Zdroj: www.ihned.cz