Obama může začít přepisovat dějiny

Ve verdiktu, který byl už předem označen za jeden z jeho nejdůležitějších výnosů posledního desetiletí, Nejvyšší soud USA včera potvrdil ústavnost zdravotní reformy prezidenta Baracka Obamy. 

Pět měsíců před obhajobou úřadu jde pro Obamu o zásadní triumf, který může zvýšit jeho šance na znovuzvolení. Reforma, kterou Kongres schválil před dvěma roky v březnu, je klíčovým legislativním úspěchem jeho dosavadního prezidentství. Zároveň jde o dlouhodobý cíl amerických demokratů, o jehož naplnění se pokoušeli už od dob prezidenta F. D. Roosevelta ve 30. letech minulého století.

"Nejvyšší soud se vyslovil. Je to vítězství pro lidi po celé této zemi, jejich životy budou zajištěnější," přivítal výrok soudu prezident Obama.

Základním smyslem reformy je pojištění pro všechny Američany - v současné době je přes 16 procent populace (tedy více než 30 milionů lidí) v USA bez zdravotníhozabezpečení. 

Reforma cenově zpřístupňuje pojištění pro chudší Američany a zavádí všeobecnou pojišťovací povinnost, v rámci které se každý musí nechat pojistit, nebo zaplatit pokutu. Tento takzvaný "individuální mandát", který začne platit od roku 2014, byl ale také hlavním důvodem, proč odpůrci reformu napadli. 

Žaloba, ke které se připojilo celkem 26 států, tvrdila, že je protiústavní, aby federální vláda svým občanům nařizovala, že si musejí obstarat zdravotní pojištění. Odpor proti reformě byl v roce 2009 také jedním z důvodů vzniku širokého pravicového hnutí Tea Party a přispěl rovněž k porážce demokratů v kongresových volbách na podzim 2010.

Pro konzervativní pravicové odpůrce se reforma stala jedním z důkazů, že prezident je zastáncem extenzivní role federální vlády, která si přisvojuje přílišné pravomoce a nepřípustně zasahuje do života občanů. Reformu podle průzkumů odmítala i většina Američanů především z obavy, že se tím může zvýšit cena za jejich stávající pojištění. 

"Bude mi příště vláda říkat, že si musím koupit brokolici?" ptal se skepticky konzervativní soudce Antonino Scalia letos v březnu, během projednávání žaloby před Nejvyšším soudem ve Washingtonu. 

Průběh slyšení, v kterém určitou skepsi vyjádřili i liberální členové celkem devítičlenného soudu, v analytické a komentátorské sféře následně vyvolal dojem, že nejvyšší soud Obamovu reformu zruší. Podle amerických médií se na tuto možnost vážně připravoval i Bílý dům. K těsnému kladnému většinovému verdiktu v poměru 5:4 ovšem nakonec přispěl vrchní soudce John Roberts, který je jinak zastáncem konzervativního soudního názoru. 

Včerejší verdikt, který tak byl do značné míry překvapivý, je pro Obamu velmi razantní municí do předvolební kampaně. Prezident může říkat, že splnil jeden z ústředních slibů, které dal před čtyřmi roky voličům. 

Výnos soudu ovšem zároveň může aktivizovat republikány, jejich kandidát a Obamův vyzyvatel Mitt Romney už dříve prohlásil, že jako prezident by se zasadil o zrušení reformy. 

"Je to dobrý zákon pro tuto zemi, dobrý pro americký lid," prohlásil včera Obama. Souboj o reformu ale včerejším rozhodnutím určitě nekončí. Její postupné uvádění do praxe by mělo trvat několik let, republikáni, kteří v současnosti mají v dolní sněmovně Kongresu většinu, mohou tento proces výrazně zdržovat. Mohou například blokovat peníze, které budou v nejbližších letech potřeba na její uvedení do praxe.

Zdravotní revoluce

 30 MILIONŮ
Zdravotní pojištění nemá v současnosti 16 % obyvatel USA, tedy více než 30 milionů lidí. Obamova reforma to napravuje:

 Pomoc státu
Reforma rozšiřuje federální program Medicaid pro chudé.

 Pomoc rodičů
Nově může zdravotní péči mladých Američanů do 26 let pokrývat pojištění jejich rodičů.

Hrozba pokuty
Dospělým, kteří nebudou od roku 2014 pojištěni, hrozí pokuta ve výši 95 dolarů, nebo 1 % příjmu - podle toho, která částka bude vyšší. Po roce 2016 bude postih přísnější: buď 695 dolarů, nebo 2,5 % z celoročního příjmu.


Je to dobrý zákon pro tuto zemi, dobrý pro americký lid.
Barack Obama
americký prezident

Zdroj: www.ihned.cz